fot. kalwaria-zebrzydowska.pl

Małopolskie: Przydrożna kapliczka w Podolanach została odrestaurowana  

Przydrożna kapliczka w Podolanach, ufundowana przez Michała i Annę Trelów w 1905 r. została odrestaurowana – podał magistrat w Kalwarii Zebrzydowskiej. Koszt remont wyniósł 17,8 tys. zł. Sfinansowała go gmina przy wsparciu samorządu województwa małopolskiego.

Kapliczkę w całości wykonano z piaskowca. Wieńczy ją krucyfiks pod metalowym daszkiem. Umieszczone zostały na niej płaskorzeźby św. Michała Archanioła i Maryi Niepokalanego Poczęcia. Inskrypcja na kapliczce informuje o fundatorach – Michale i Anie Trelach, którzy proszą o modlitwę.

Kalwaryjski magistrat podał, że kapliczka posiadała już liczne ubytki wynikające z zawilgoceń, które osłabiały kamień. Wymagała pilnego remontu.

„Wykonano szereg zabiegów konserwatorskich. Oczyszczono kapliczkę z nawarstwień farby, wzmocniono strukturę kamienia i uzupełniono ubytki. Całość została zaimpregnowana środkiem hydrofobizującym. Oczyszczona została też inskrypcja. Powstał nowy daszek” – poinformowano w komunikacie.

Koszt prac wyniósł 17,8 tys. zł. Gmina na ten cel pozyskała dotację w wysokości 8,2 tys. zł z samorządu województwa małopolskiego w ramach projektu „Kapliczki Małopolski”.

To już druga kapliczka w rejonie Kalwarii Zebrzydowskiej, jaka została odrestaurowana w ostatnich miesiącach. Wcześniej blask przywrócony został kapliczce w Stanisławiu Dolnym, ufundowanej przez Piotra i Katarzynę Jaworskich w 1879 r.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl