fot. By Witold Pikiel - fileMuzeum Narodowe w Kielcach syg. MNKi/H/3049Current image source [1], Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=165707

Projekt Instytutu Nowych Mediów: Odzyskanie przez Polskę niepodległości w światowych gazetach

Publikację tekstów z Polski w największych tytułach prasowych na całym świecie przed Narodowym Świętem Niepodległości, zakłada kolejna odsłona projektu „Opowiadamy Polskę światu” Instytutu Nowych Mediów.

Instytut Nowych Mediów informuje, że teksty o tym, „jak Polska budziła się do lotu w 1918 roku” będą opublikowane w „największych tytułach prasowych na całym świecie”. To kolejna odsłona projektu „Opowiadamy Polskę światu”. Poprzednie zakładały publikację tekstów polskich autorów w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku i w 40. lecie „Solidarności”.

Wśród autorów znajdą się m.in.: historyk prof. Wojciech Roszkowski, filozof polityki Jan Rokita czy prezes IPN Jarosław Szarek.

„Wydawcy i redaktorzy naczelni tytułów na całym świecie przyzwyczaili się, że dostają od nas dobrze napisane, ciekawe teksty o Polsce. Pozwalające zrozumieć o co chodzi Polakom, dlaczego tak a nie inaczej reagują, dlaczego tak bardzo są dla nas ważne wolność, solidarność, prawa człowieka, w tym prawa kobiet, jednocześnie bez nachalnej propagandy. Widzimy, z jak dobrym przyjęciem spotykają się te teksty na całym świecie” – mówił Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów, inicjator projektu „Opowiadamy Polskę światu”, w komunikacie.

Michał Kłosowski, szef działu projektów międzynarodowych Instytutu Nowych Mediów, ocenił z kolei, że świat łaknie porywających historii.

„Tworzymy relacje z redakcjami, odpowiadamy na ich zapotrzebowanie, nie kupujemy artykułów sponsorowanych, ale tworzymy wspólną opowieść. Wielokrotnie słyszeliśmy od dziennikarzy i redaktorów naczelnych: macie świetne historie, ciekawych bohaterów, dajcie ich światu!” – powiedział Michał Kłosowski.

Prof. Wojciech Roszkowski w swoim tekście stwierdza, że historia Polski jest kopalnią wiedzy o życiu społecznym i politycznym.

„Z dziejów szlacheckiej demokracji I Rzeczypospolitej, czyli państwa sprzed XVIII-wiecznych rozbiorów, dzisiejsze demokracje mogą się nauczyć, jak straszne koszty ponieść może państwo, w którym wolności nie towarzyszy odpowiedzialność” – zaakcentował prof. Wojciech Roszkowski.

„Wbrew naciskom i modom płynącym z <<postępowego>> Zachodu, który nie zdaje sobie nawet często sprawy ze swoich problemów, tradycyjne wartości nadal cementują polskie społeczeństwo. Przywiązanie do życia rodzinnego wynikać może z wagi więzi rodzinnych w dawnej, szlacheckiej Polsce oraz z pamięci o zagrożeniach polskiej rodziny pod zaborami i w czasie ostatniej wojny i okupacji. Szacunek dla kobiet, który wyraża się w dawnym zwyczaju całowania ich w rękę, wynika z dość niezależnej roli kobiet w I Rzeczypospolitej oraz ich znaczeniu w czasie zaborów, a nawet pod panowaniem komunistów, gdy <<matki Polki>> dzielnie walczyły w kolejkach o zaopatrzenie domu. Umiłowanie wolności jest w Polsce szczególnie silne, jeśli zważyć, jak długo tej wolności Polakom brakowało w ostatnich dwóch stuleciach” – podkreślił historyk.

Z kolei prezes IPN Jarosław Szarek przedstawia zagranicznemu odbiorcy skróconą historię ostatniego wieku.

„Polska wciąż i wciąż odradzała się. Trwała niepokonana, rozwijała oświatę i naukę, gospodarcze innowacje, tworzyła sztukę. I budziła do lotu. Ileż to razy w czasie niewoli trzeba było pokonać gorycz klęski, gdy wszystkie okoliczności wskazywały, że ziszczają się słowa <<finis Poloniae>>?” – stwierdził Jarosław Szarek.

Jan Rokita pisze: „Polska zatopiona jest w historii. Dzięki niej zrozumiemy, dlaczego właśnie w Polsce żyje i pracuje przeszło milion przyjętych tu z otwartymi rękami imigrantów ukraińskich, a na szczycie Unii Europejskiej polski premier zabiega (z sukcesem) o plan rozległego wsparcia gospodarczego dla Białorusi”.

Projekt „Opowiadamy Polskę światu” przygotowany został przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl