fot. PAP/EPA

Macierewicz: „Tragedia doniecka” obnażyła niekompetencję polskiego rządu

Porównaniu katastrof TU-154M oraz malezyjskiego boeinga będzie poświęcone dzisiejsze posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Wyjaśnienia Przyczyn Katastrofy Smoleńskiej Antoniego Macierewicza.

Wezmą w nim udział: rodziny ofiar, naukowcy z Polski, a także prof. Kazimierz Nowaczyk oraz dr inż. Bogdan Gajewski, a także prof. Wiesław Binienda, który niedawno został doradcą, powołanej przez prezydenta USA Baracka Obamę, Prezydenckiej Rady Ekspertów ds. Nauki i Techniki.

Poseł Antoni Macierewicz, przewodniczący parlamentarnego zespołu zaznaczył, że „tragedia doniecka” obnażyła niekompetencję polskiego rządu w pierwszych dniach po katastrofie rządowego Tupolewa.

– Wydaje się na pierwszy rzut oka, że jest bardzo wiele analogii w tej tragedii, jeżeli chodzi o przebieg wypadków. Są też zasadnicze różnice jeśli mówimy o reakcjach krajów, będących macierzystymi krajami ofiar. Biorąc pod uwagę przykład dramatu smoleńskiego rząd Donalda Tuska i główne media skupiły się na usprawiedliwianiu Rosjan, natomiast zarówno rządy holenderskie, brytyjskie jak i australijskie skupiły się na dochodzeniu przyczyn i organizowaniu międzynarodowej komisji mającej wyjaśnić tą tragedię – podkreślił poseł Antoni Macierewicz.

Boeing 777 linii Malaysia Airlines, lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur, rozbił się w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Śledztwo w sprawie wyjaśnienia  przyczyn katastrofy prowadzone jest przez Międzynarodową Organizację Lotnictwa Cywilnego.

Premier Donald Tusk, zawierając ustną umowę z Władimirem Putinem zrzekł się możliwości powołania takiej międzynarodowej komisji.

RIRM

drukuj