Macierewicz: eksplozja zniszczyła samolot w powietrzu

Z raportu archeologów dołączonego do akt śledztwa smoleńskiego wynika, że Tu-154M rozpadł się na kilkadziesiąt tysięcy szczątków. Część z nich znajdowała się w miejscu, w którym samolot był jeszcze w powietrzu.

Naukowcy w raporcie tłumaczą stopień rozdrobnienia szczątków i osmalenia elementów kadłuba Tu-154M. Badaniami kierował prof. Andrzej Buka, szefa Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Wg szacunków badaczy samolot rozpadł się na od 60 do 90 tys. szczątków na które rozpadł się samolot, a to dane tylko z części terenu. WIĘCEJ 

Dziwi fakt, że prokuratura przez prawie cztery lata nie ujawniła tak ważnego dla śledztwa dowodu – powiedział poseł Antoni Macierewicz, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej.

– Ilość szczątków przesądza o tym, że samolot  rozerwał się w powietrzu. Wynika to z rozkładu fragmentów samolotu, ale także z identyfikowanych szczątków, fragmentów, części ciał naszych przywódców, naszych przyjaciół. Pierwsze znaleziono na terenie, czyli samolot był jeszcze nad ziemią, jeszcze leciał. To w sposób ostateczny przesądza o tym, że do rozerwania samolotu i do śmierci przynajmniej części naszych przywódców, naszych przyjaciół doszło wtedy, gdy samolot jeszcze leciał, gdy eksplozja zniszczyła go w powietrzu – zauważył poseł Antoni Macierewicz.

Waga ujawnionego materiału zobowiązuje premiera do ponownego wszczęcia prac komisji badania wypadków lotniczych – dodał poseł.

– Ustawa stanowi, że gdyby zostały ujawnione nowe fakty wskazujące na to, że przebieg wydarzeń był inny, wtedy prezes Rady Ministrów powołuje na nowo Komisję Badania Wypadków Lotniczych, która na nowo podejmuje swoją pracę po to, żeby dojść do prawdy, a nie do kłamstwa. Ta publikacja zmienia losy śledztwa smoleńskiego i dobrze, że ten materiał został opublikowany – powiedział poseł Antoni Macierewicz.

Prokuratura zastrzega, że to zaledwie jeden z materiałów włączonych w sposób procesowy do akt śledztwa smoleńskiego na podstawie, którego nie można formułować rozstrzygających wniosków.

                                                                                                       RIRM

drukuj