fot.twitter.com

M. Wójcik: Marszałek woj. śląskiego powinien się szczegółowo odnieść do informacji o zagrożonych blisko 170 mln euro z UE

Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa powinien się szczegółowo odnieść do informacji o zagrożonych blisko 170 mln euro z UE dla województwa. Polityka Platformy Obywatelskiej wezwał do tego na wczorajszej konferencji wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński mówił przed kilkoma tygodniami w Katowicach, że w woj. śląskim utratą lub przesunięciem zagrożonych jest obecnie 169 mln euro z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Wicemarszałek woj. śląskiego, który przyszedł na konferencję min. Kwiecińskiego, zapewniał, że regionowi nie grozi utrata funduszy RPO na lata 2014-2020.

To są gigantyczne pieniądze, jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym, co się dzieje, jeżeli chodzi o wydatkowanie – powiedział wiceminister Michał Wójcik. Wezwał też marszałka woj. śląskiego do szczegółowych wyjaśnień.

– Wiadomo, że województwo śląskie otrzymało w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego ok. 3,5 mld euro. To są gigantyczne pieniądze. Natomiast jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym, co się dzieje, jeżeli chodzi o wydatkowanie. I w tym miejscu wzywam marszałka woj. śląskiego pana Saługę do tego, żeby szczegółowo odniósł się do tych informacji, które uzyskaliśmy od pana ministra Kwiecińskiego, ministra rozwoju. Szczegółowo – żeby (…) nie wysyłał swoich zastępców, którzy mają za zadanie przerywanie konferencji prasowych i krzyczenie przez megafony. Nie jesteśmy także usatysfakcjonowani odpowiedzią, że „ani jedno euro nie zostanie stracone”. Tylko szczegółowe odniesienie się. Dlaczego? Dzisiaj zagrożonych jest ok. 170 mln euro w woj. śląskim – mówił Michał Wójcik.

Jeżeli wspomniane ok. 170 mln euro będzie zwrócone do Brukseli albo przeznaczone na inne programy operacyjne, to będzie to oznaczało, że wiele inwestycji dla mieszkańców woj. śląskiego nie zostanie zrealizowanych – przekonywał wiceminister.

Michał Wójcik krytykował też władze województwa za ich prowadzenie finansów i podkreślił, że systematycznie spada udział woj. śląskiego w tworzeniu PKB.

RIRM

drukuj