M. Sadurska: Prezydent nadal będzie wspierał rząd w działaniach na rzecz poprawy sytuacji polskich rodzin

Pan prezydent będzie wspierał rząd we wszystkich działaniach, prowadzących do realizacji wielkiego zadania, jakim jest poprawa sytuacji bytowej polskich rodzin, […] stworzenie takich warunków, aby coraz mniej młodych ludzi myślało o wyjeździe z Polski – powiedziała minister Małgorzata Sadurska. Szefowa Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja wskazała plany prezydenta na 2017 rok.

Podsumowując działalność prezydenta Andrzeja Dudy w roku ubiegłym Małgorzata Sadurska podkreśliła, że prowadził on zdecydowaną politykę zagraniczną. Zaznaczyła, że rok 2016 był podporządkowany efektom szczytu NATO w Warszawie.

– Prezydent prowadził bardzo mocną, zdecydowaną politykę zagraniczną. Szczyt NATO to był formalny efekt polityki zagranicznej. Rok 2016 był podporządkowany, jeżeli chodzi o działalność pana prezydenta, głównie w kierunku efektów szczytu NATO, bo szczyt NATO i rozwiązania na nim przyjęte stanowią przecież o bezpieczeństwie naszego kraju – zwróciła uwagę minister Sadurska.

Szefowa Kancelarii Prezydenta, jako jedno z głównych zadań do zrealizowania na 2017 rok przez głowę państwa wymieniła dalszy objazd po kraju w celu spotykania się i dialogu z Polakami.

– Pan prezydent będzie kontynuował to, co zapowiedział – że chce spotykać się z Polakami. Chce odwiedzić każdy powiat, którego nie udało mu się odwiedzić w kampanii wyborczej i ta deklaracja jest realizowana. Ta deklaracja będzie również realizowana w roku 2017, dlatego że pan prezydent stawia bardzo silny akcent na kontakt z Polakami, na rozmowę o ich problemach, na wspólny dialog – akcentowała Małgorzata Sadurska.

Jako kolejny istotny element działalności prezydenta minister wskazała na aktywność zagraniczną.

– Kolejnym elementem działalności pana prezydenta to aktywność zagraniczna. Ona będzie cały czas, tylko w tym momencie będzie skoncentrowana na akcencie dyplomacji ekonomicznej. Pan prezydent nadal będzie promował polską gospodarkę, tak jak to robił do tej pory i wspierał polskie firmy, zwłaszcza te firmy, które oferują produkty wysokich technologii i które inwestują za granicą – wyjaśniła Małgorzata Sadurska.

Prezydent Duda z najbliższą wizytą zagraniczną wybierze się za ok. 2 tygodnie do Izraela – poinformowała Małgorzata Sadurska.

– Pan prezydent już niedługo, bo za niespełna 2 tygodnie, wybiera się w podróż do Izraela. […] Oczywiście wszystkie wizyty zagraniczne pana prezydenta to również komponent gospodarczy, to pokazywanie polskich firm, pokazywanie młodych, polskich inwestorów i to dalej będzie czynione – tłumaczyła minister Sadurska.

Szefowa Kancelarii Prezydenta podkreśliła, że szef państwa polskiego będzie przywiązywał dużą wagę do wzmocnienia bezpieczeństwa Polski poprzez realizacje postanowień szczytu NATO.

– Pan prezydent dalej będzie dbał o bezpieczeństwo Polski. Jednym z najważniejszych elementów polityki w tym zakresie, w zakresie bezpieczeństwa, będzie wprowadzanie w życie tego, co zostało podjęte na szczycie NATO w Warszawie. Już niedługo w Polsce pojawią się m.in. amerykańscy żołnierze. Wzmocniona zostanie cała polska flanka Sojuszu. […] Będzie kontynuowana budowa bazy obrony przeciwrakietowej w Redzikowie – wskazywała Małgorzata Sadurska.

Prezydent będzie również koordynował prace nad powołaniem komitetu, który zajmie się wspólną organizacją obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 2018 roku – zauważyła minister.

– Pan prezydent wystąpił do parlamentu z inicjatywą stworzenia ponadpartyjnego komitetu obchodów świąt niepodległości, komitetu, który będzie skupiał najważniejsze osoby w państwie, przedstawicieli klubów parlamentarnych, ale także osoby z opozycji pozaparlamentarnej. […] Pan prezydent ma nadzieję, że dzięki współpracy w ramach tego komitetu między różnymi politykami, z różnych stron, uda się tak przygotować rocznicę odzyskania niepodległości, żeby mogli ją obchodzić Polacy i Polska w sposób godny, w sposób właściwy i w sposób taki, jaki się należy – powiedziała Małgorzata Sadurska.

Całość rozmowy z minister Małgorzatą Sadurską w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj]

RIRM

drukuj