M. Morawiecki weźmie udział w posiedzeniu Eurogrupy poświęconym m.in. unii bankowej

Kwestie związane z unią gospodarczą i walutową oraz unią bankową to niektóre tematy poniedziałkowego spotkania Eurogrupy w Brukseli, w którym weźmie udział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

„Spotkanie będzie poświęcone przygotowaniom do Szczytu Euro 15 grudnia br. Szczyt Euro odbędzie się w poszerzonym składzie o państwa spoza strefy euro, które podpisały Traktat o Stabilności, Koordynacji i Zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Walutowej oraz Czechy i Chorwację, które zostały zaproszone jako obserwatorzy. W związku z tym Przewodniczący Eurogrupy zaprosił kraje spoza strefy euro do udziału w posiedzeniu 6 listopada, w czasie którego zostaną omówione przygotowania do grudniowego Szczytu” – poinformowało PAP biuro prasowe Ministerstwa Finansów.

„Na spotkaniu Eurogrupy ministrowie przedyskutują kwestie związane z Unią Gospodarczą i Walutową. Jednym z tematów będzie ukończenie unii bankowej. Komisja Europejska przedstawi najważniejsze elementy ostatniego komunikatu w tym zakresie oraz możliwe działania do podjęcia w przyszłości. Ministrowie będą też rozmawiać o ramach i zasadach fiskalnych oraz ewentualnych nowych instrumentach fiskalnych w ramach Unii Gospodarczej i Walutowej” – dodano.

Eurogrupa to nieformalne gremium, w którym ministrowie państw strefy euro omawiają wspólne obowiązki względem euro. Jej główne zadanie to ścisła koordynacja polityki gospodarczej państw strefy euro. Eurogrupa ma też promować rozwiązania na rzecz silniejszego wzrostu gospodarczego. Odpowiada też za przygotowywanie szczytów strefy euro i realizację zapadających tam ustaleń.

W posiedzeniach Eurogrupy uczestniczą m.in. komisarz do spraw gospodarczych i finansowych, podatków i ceł oraz prezes Europejskiego Banku Centralnego. Przewodniczącym Eurogrupy jest obecnie minister finansów Holandii Jeroen Dijsselbloem wybrany w lipcu 2015 r. na drugą kadencję.

W programie prac Eurogrupy na II połowę 2017 r. jest m.in. polityka mająca umocnić długoterminową perspektywę wzrostu i zatrudnienia, monitoring działań państw strefy euro na rzecz zdrowych finansów publicznych oraz śledzenie sytuacji budżetowej strefy euro jako całości. W grudniu Eurogrupa ma ocenić projekty planów budżetowych państw strefy euro na rok 2018. Program prac obejmuje też obserwację stabilności finansowej w strefie euro i prace nad wzmacnianiem unii bankowej, a także debatę nad przyszłością UE oraz pogłębianiem unii gospodarczej i walutowej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl