M. Małecki: Aby być skutecznym w walce z mafią paliwową należy wprowadzać nowe rozwiązania

Już dziś pakiet paliwowy przynosi wymierne korzyści dla budżetu państwa, ale żeby być jeszcze bardziej skutecznym w walce z mafią paliwową i szarą strefą, musimy wprowadzać coraz to nowe rozwiązania i uszczelniać system podatkowy – podkreślił w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja Maciej Małecki. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odniósł się także do wprowadzonego dziś pakietu przewozowego.

Wprowadzenie nowego pakietu paliwowego było rewolucją w systemie kontroli obrotu paliwami w Polsce – powiedział Maciej Małecki.

Pakiet paliwowy przyniósł wymierne korzyści dla państwa polskiego. To jest 5,7 mld zł zysku w Orlenie, ponad 1 mld zł zysku spółki Lotos czy rekordowe wpływy spółki Operator Logistyczny Paliw Płynnych, która jest liderem magazynowania na rynku paliw. Przede wszystkim natomiast przyniósł on zdecydowanie większe dochody do budżetu państwa – podkreślił sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W związku z wprowadzeniem pakietu paliwowego okazało się, że są też i pokrzywdzeni na rynku paliw – dodał.

Pokrzywdzonymi w związku z prowadzeniem pakietu paliwowego są m.in. mafia paliwowa, szara strefa i nieuczciwi ludzie, którzy do tej pory żerowali na państwie polskim i uczciwych przedsiębiorcach – wskazał polityk.

Wybuch tej szarej strefy miał miejsce w 2011 r. – zaznaczył Maciej Małecki.

2011 r. to czas, kiedy rząd Donalda Tuska po to, żeby uzyskać dobry wynik wyborczy, sztucznie wstrzymywał ceny paliw, rażąco ograniczając marże między rafineriami a stacjami paliw. Wtedy to wielu przedsiębiorców musiało poszukać innych źródeł zaopatrzenia. Mówiły o tym organizacje zajmujące się obrotem paliw i opinia publiczna. Puentą tego były rozmowy ujawnione na tzw. taśmach prawdy, gdzie były prezes Orlenu żartował, że „Donald Tusk po wyborach będzie mógł zrobić benzynę po 7 zł”. Z tym wybuchem szarej strefy poprzedni rząd nie był w stanie sobie poradzić – powiedział poseł PiS.

Wiele osób obracających paliwami w szarej strefie do dziś jest w Polsce i szukają oni różnego rodzaju luk w prawie, by obejść przepisy, które weszły już w życie – dodał.

Chcąc być skutecznym w walce z mafią paliwową i szarą strefą trzeba wprowadzać kolejne rozwiązania, które będą uzupełnieniem już skutecznego pakietu paliwowego – mówił w programie Aktualności dnia” poseł PiS.

Polityk odniósł się również do wprowadzonego dziś w życie pakietu przewozowego.

Pakiet przewozowy, który dzisiaj wszedł w życie, a który będzie realnie egzekwowany od początku maja, polega na tym, że zostanie wprowadzony monitoring drogowego przewozu paliw płynnych, alkoholu skażonego i suszu tytoniowego. Są to towary, które bardzo często były przedmiotem nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT i akcyzy. Odbijało się to bardzo negatywnie na dochodach podatkowych polskiego państwa. Regulacje, które zostały zaproponowane i zapisane w pakiecie przewozowym, uszczelniają nasz system podatkowy. Pomogą one ujawnić te podmioty, które wyłudzają i unikają płacenia podatku VAT. Jednocześnie pakiet przewozowy zapewni ochronę rzetelnym podatnikom i przyczyni się do ograniczenia nieuczciwej konkurencji – podkreślił Maciej Małecki.

Całość rozmowy z posłem Maciejem Małeckim w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl