fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

M. Kamiński: Polski rząd sprzeciwia się relokacjom nielegalnych imigrantów na terenie naszego kraju. To stanowisko nie podlega negocjacjom

Polski rząd stanowczo sprzeciwia się powrotowi sprawy obowiązkowych relokacji nielegalnych imigrantów na terenie Unii Europejskiej. Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński podkreślił, że tego typu rozwiązania nie będą przez Polskę akceptowane.

Polska wraz z sześcioma innymi unijnymi państwami wystosowała do Komisji Europejskiej wspólne stanowisko w tej sprawie.  Oprócz naszego kraju pod dokumentem podpisały się Słowacja, Węgry, Czechy, Estonia, Łotwa i Słowenia.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński mówił o tym dziś na konferencji prasowej. Przypomniał, że w cieniu pandemii od kilku miesięcy w UE toczy się ożywiona dyskusja na temat nowego paktu ws. migracji i azylu.

Postulat wprowadzenia szybkich i obowiązkowych relokacji nielegalnych imigrantów, którzy znaleźli się na terenie Unii, wystosowały m.in. Grecja i Włochy.

Minister Mariusz Kamiński wskazał, że stanowisko w tej sprawie szefów MSW 7 państw Unii Europejskiej z inicjatywy Grupy V4 wpłynęło do KE w miniony piątek.

– W dokumencie tym wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec powrotowi sprawy obowiązkowych relokacji nielegalnych imigrantów na terenie Unii Europejskiej. Wyrażamy stanowczy sprzeciw i twardo mówimy, że tego typu instrumenty i tego typu rozwiązania nie będą przez nas akceptowane. Chcę zapewnić wszystkich polskich obywateli, że rząd Polski, rząd Prawa i Sprawiedliwości, jednoznacznie i zdecydowanie przeciwstawia się jakimkolwiek relokacjom nielegalnym imigrantów na terenie naszego kraju. Jest to stanowisko jasne, jednoznaczne i niepodlegające negocjacjom. Czynimy to nie ze względów ksenofobicznych, co się nam przypisuje, ale z uwagi na zdrowy rozsądek – zaznaczył szef resortu.

Minister Mariusz Kamiński podkreślił, że nie ma i nie będzie zgody polskiego rządu na jakiekolwiek narzucone nam eksperymenty społeczne czy kulturowe.

MSWiA spodziewa się, że Komisja Europejska upubliczni projekt nowego paktu w sprawie migracji i azylu w II połowie czerwca.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl