fot. PAP/EPA

M. Dworczyk: Polska ewakuuje swoich obywateli i osoby, które współpracowały z polską misją wojskową w Afganistanie

Dwa polskie samoloty wojskowe są w drodze do Afganistanu. Wkrótce wystartuje kolejny. Polska ewakuuje swoich obywateli i osoby, które współpracowały z polską misją wojskową – poinformował minister Michał Dworczyk.

Decyzję o ewakuacji Polaków i osób z nimi współpracującymi podejmują premier i Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Akcję koordynują Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Obrony Narodowej. Pierwsza ewakuacja została przeprowadzona w czerwcu. Już wtedy jedna z prowincji została zajęta przez talibów. Dziś na wyjazd decydują się osoby, które wcześniej nie deklarowały takiej chęci. Dwa polskie samoloty wojskowe są już w drodze do Afganistanu. Wkrótce wystartuje kolejny – poinformował minister Michał Dworczyk.

– W tej chwili na liście osób do ewakuacji jest około 100, które współpracowały z Polskim Kontyngentem Wojskowym lub z naszą placówką. Sytuacja jest dynamiczna – mówił minister.

Rząd nie zostawi bez pomocy osób, które podejmowały współpracę z polską misją w Afganistanie – mówił premier Mateusz Morawiecki.

– Zrobimy wszystko, żeby każdego, kto pomagał Polsce przez lata (jako tłumacz czy w innej formie pomocy), żeby każdego takiego obywatela potraktować jak najbardziej humanitarnie. Przyznać wizę i przetransportować do Polski czy do Europy – zapewnił premier.

Ewakuacja nie należy do łatwych zadań. Zwłaszcza w obliczu chaosu, jaki opanował kraj po przejęciu władzy przez talibów.

– Chodzi o zweryfikowanie tożsamości osób, które muszą dotrzeć na lotnisko – podkreślił Michał Dworczyk.

Minister Michał Dworczyk zadeklarował, że w razie potrzeby zwiększane będą siły i środki przeznaczone na proces relokacji ludzi z Afganistanu.

 

TV Trwam News

drukuj