M. Błaszczak: Relacje polsko-amerykańskie związane z obronnością są bardzo dobre

Relacje polsko-amerykańskie związane z obronnością, z budowaniem współpracy z armią Stanów Zjednoczonych są bardzo dobre – powiedział w czwartek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Mariusz Błaszczak podkreślił w czwartek w TVP Info, że jesteśmy na dobrej drodze, żeby doprowadzić do tego, by w Polsce powstał Fort Trump.

„To jest wyzwanie, to jest czynnik odstraszający ewentualnego wroga, to jest nasz cel” – zaznaczył minister.

Dopytywany, czy ostatnie wydarzenia związane z listem ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher nie spowodują, że Fort Trump nie powstanie lub jego powstanie będzie opóźnione, szef MON odpowiedział, że w dziedzinie za którą jest odpowiedzialny współpraca z ambasador Mosbacher „układa się bardzo dobrze”.

W jego ocenie w tej sprawie doszło „do pewnego nieporozumienia”.

„Być może wynika to z tego, że pani Mosbacher jest bizneswoman, która dopiero debiutuje w roli dyplomaty” – ocenił minister Błaszczak.

Podkreślił, że jeśli „chodzi o relacje polsko-amerykańskie związane z obronnością, związane z budowaniem relacji z armią Stanów Zjednoczonych – one są bardzo dobre”.

W poniedziałek tygodnik „Do Rzeczy”, poinformował, że ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher przesłała na ręce premiera Mateusza Morawieckiego list komentujący polskie śledztwo ws. środowisk neonazistowskich w Polsce oraz materiału telewizji TVN na ten temat.

We wtorek prezydencki rzecznik Błażej Spychalski potwierdził doniesienia mediów o tym, że kopia listu ambasador USA do premiera Morawieckiego, przeznaczona do wiadomości prezydenta Andrzeja Dudy, wpłynęła do Kancelarii Prezydenta.

W liście Mosbacher wyraża „głębokie zaniepokojenie niedawnymi zarzutami wysuwanymi przez przedstawicieli polskiego rządu wobec dziennikarzy i kierownictwa TVN i Discovery”. Wyjaśnia, że chodzi o wyemitowany w TVN24 reportaż dotyczący działalności neonazistów w Polsce.

Ambasador zwraca uwagę na tweet Brudzińskiego dotyczący tego programu.

Ambasador wyraża na koniec przekonanie, że przedstawiciele polskiego rządu „przestaną atakować, nie mówiąc już o ściganiu, niezależnych dziennikarzy, którzy reprezentują interes publiczny i wzmacniają nasze społeczeństwa”.

Odręcznie ambasador dopisała, że „musimy rozwiązać ten problem, ponieważ stoi on na przeszkodzie ważniejszym sprawom”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl