Luksemburg: ministrowie o projekcie budowy Unii Energetycznej

Ministrowie ds. energii spotykają się dziś w Luksemburgu. Wśród poruszanych tematów, znajdzie się m.in. projekt budowy Unii Energetycznej. Ma ona  m.in. pomóc zmniejszyć zależność UE od zewnętrznych źródeł energii.

Inicjatywa nabrała szczególnego znaczenia w obliczu napiętych relacji z Rosją i kryzysu na Ukrainie. Jednym z filarów Unii Energetycznej ma być dekarbonizacji gospodarki.

Jak mówi europoseł PIS Marek Gróbarczyk (koordynator Grupy EKR w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii) dla Polski takie rozwiązanie oznacza nawet czterokrotny wzrost cen energii.

– To nie ma nic wspólnego z niezależnością dostaw energii do Europy, ale tylko i wyłącznie z uzależnieniem Polski od dużych dostawców. Takie działania zmierzają między innymi do likwidacji wszelkich elektrowni węglowych, które dzisiaj są jednymi z najtańszych jeśli chodzi o produkcje energii elektrycznej i są niezależnym źródłem dostaw energii do UE ponieważ pochodzą ze źródeł wewnętrznych –  mówi Marek Gróbarczyk.  

Sprawa Unia Energetycznej była omawiana na szczycie UE w marcu. Zielone światło dla tej inicjatywy dało możliwość rozpoczęcia prac nad konkretnymi aktami prawnymi, które mają ją realizować.

RIRM

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl