Lufthansa wznawia dziś loty

Będąca flagowym niemieckim przewoźnikiem powietrznym Lufthansa oświadczyła w sobotę, że po czterech dniach strajku pilotów wznowi dziś swe połączenia w trybie w znacznej mierze zgodnym z rozkładem lotów.

„Jednak z powodu trwającego przez poprzednie dni strajku będzie jeszcze dochodziło do pojedynczych odwołań lotów” – zaznaczono w komunikacie Lufthansy.

Pismo wzywa jednocześnie podróżnych, by przed udaniem się na lotnisko sprawdzili przez Internet status swego rejsu.

Związek zawodowy pilotów VC (Vereinigung Cockpit – Stowarzyszenie Cockpit) odrzucił w negocjacjach z Lufthansą jej najnowsza ofertę płacową, ale nie wezwał na razie swych członków do kontynuowania akcji strajkowej. Zadecydowano tak ze względu na podróżnych – powiedział rzecznik VC.

Jak pisze agencja dpa, w sobotę po południu pozostawało kwestią otwartą to, czy i kiedy związek zawodowy pilotów wezwie do wznowienia strajku – co może uczynić już w poniedziałek.

VC deklaruje przestrzeganie swej obietnicy, że kolejne strajki będą tak jak dotąd zapowiadane z co najmniej 24-godzinnym wyprzedzeniem. Jeszcze w piątek oświadczył, że nie ma żadnej daty końcowej strajku.

W sobotę Lufthansa musiała odwołać 137 lotów, w tym 88 międzykontynentalnych. Od środy anulowała łącznie 2755 rejsów, co zatrzymało na ziemi około 345 tys. jej klientów.

PAP/RIRM

drukuj