fot. youtube.com

Lubuskie: Straż graniczna zatrzymała grupę Irakijczyków

Podczas weekendu w Świecku strażnicy graniczni zatrzymali sześciu obywateli Iraku. Usiłowali oni nielegalnie przekroczyć granicę z Niemcami. Przewoził ich samochodem osobowym obywatel Syrii – poinformował w poniedziałek rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej Rafał Potocki.

„Cudzoziemcy mieli przy sobie dokumenty potwierdzające, że złożyli na Litwie wnioski o udzielenie im ochrony międzynarodowej. Wydane obywatelom Iraku dokumenty legalizowały ich pobyt na Litwie, ale nie uprawniały do przekraczania granicy i pobytu w innych państwach UE” – powiedział Rafał Potocki.

Dodał, że obcokrajowcy zamiast oczekiwać na zakończenie toczącego się postępowania, postanowili nielegalnie przekroczyć granicę i wyjechać do Niemiec.

Irakijczykom przedstawiono zarzut usiłowania nielegalnego przekroczenia granicy. Przyznali się do winy i dobrowolnie poddali karze sześciu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok oraz grzywny. Na taką samą karę zgodził się 32-letni obywatel Syrii, który miał litewski dokument podróży oraz litewską kartę pobytu.

Decyzją Sądu Rejonowego w Słubicach obcokrajowcy do czasu przekazania ich stronie litewskiej będą przebywać w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców. Wśród Irakijczyków jest troje dzieci.

PAP/RIRM

drukuj