fot. PAP/Artur Reszko

Lubuskie: funkcjonariusze KAS przechwycili tytoń bez akcyzy o wartości 4,5 mln zł

Podczas kontroli drogowej w Krośnie Odrzańskim (Lubuskie) funkcjonariusze KAS znaleźli w jednym z tirów 10 ton suszu tytoniowego bez polskiej akcyzy. Jego wartość to prawie 4,5 mln zł – poinformowała w piątek rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze Ewa Markowicz.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka, do przechwycenia tytoniu doszło w czasie rutynowej kontroli w ostatni dzień stycznia tego roku, ale z uwagi na konieczność przeprowadzenia wielu czynności procesowych sprawa nie była nagłaśniana.

„Nadal trwają działania na terenie dwóch województw mające na celu ustalanie nadawcy transportu, jak również jego odbiorcy. Osobom odpowiedzialnym za udział w obrocie taką ilością nielegalnego tytoniu może grozić do 10 lat więzienia i milionowe grzywny” – zaznaczyła Markowicz.

Rozdrobniony susz tytoniowy był przewożony w workach znajdujących się w kartonach. Była nimi wyładowana cała naczepa tira na polskich numerach rejestracyjnych.

Podczas kontroli okazało się, że transport nie został zgłoszony do tzw. systemu SENT, a tytoń nie ma znaków akcyzy, czyli może pochodzić z nielegalnego źródła i nie zostały opłacone za niego należne podatki i akcyza.

„Kierowca tira przedstawił dwa listy przewozowe i nie miał potwierdzenia zgłoszenia transportu w systemie SENT. Nałożono na niego mandat w wys. 7,5 tys. zł. Odmówił jednak jego przyjęcia, sprawa zostanie skierowana do sądu. To jednak ułamek jego problemów, gdyż poważniejsze konsekwencje mogą go spotkać w związku z obrotem nielegalnym towarem” – dodała rzeczniczka.

Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Krośnie Odrzańskim.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl