fot. PAP/Abaca

Lubelskie: 26 oskarżonych w sprawie organizacji nielegalnej migracji

Prokuratura Okręgowa w Zamościu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 26 osobom zamieszanym w organizację nielegalnego przekraczania granicy tzw. szlakiem białoruskim i bałkańskim. Do ich zadań należało m.in. werbowanie kierowców i osób odbierających migrantów z granicy.

O skierowaniu do Sądu Okręgowego w Lublinie aktu oskarżenia w sprawie organizowania nielegalnej migracji, poinformował w piątek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu, prok. Rafał Kawalec. To finał śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy placówki Straży Granicznej w Sławatyczach pod nadzorem zamojskiej prokuratury.

Wśród oskarżonych jest pięciu obywateli Ukrainy, jeden obywatel Białorusi, reszta to Polacy. Mają oni zarzuty głównie udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i organizowania nielegalnej migracji. U niektórych podejrzanych funkcjonariusze znaleźli również narkotyki. Jedna osoba usłyszała zarzut kierowania grupą przestępczą.

Według śledczych grupa działała od października 2022 r. Kanały przerzutowe przebiegały przez Białoruś i tzw. szlakiem bałkańskim do krajów Europy Zachodniej. Podejrzani mieli ułatwić nielegalne przekroczenie granicy co najmniej 180 cudzoziemcom.

„Każdy z członków zorganizowanej grupy pełnił ściśle określoną rolę: organizatorów, osób odpowiedzialnych za werbowanie kierowców oraz osób, które bezpośrednio odbierały nielegalnych migrantów z granicy” – powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu.

Większość podejrzanych przyznała się do zarzutów i złożyła wyjaśnienia, w których opisali swój udział w przestępstwach. Dziesięciu podejrzanych złożyło wnioski o dobrowolne poddanie się karze. W trakcie śledztwa ośmiu przebywało w areszcie. Zabezpieczono też mienie i ponad 173 tys. zł.

Za organizowanie nielegalnej migracji grozi do ośmiu lat więzienia. Przestępstwo udziału w grupie przestępczej zarzucane oskarżonym w okresie, gdy do niego dochodziło. Było ono wówczas zagrożone karą pozbawienia wolności do pięciu lat, a kierowanie grupą przestępczą – do 10 lat. Po zmianach w Kodeksie karnym jest to odpowiednio – do 8 i 12 lat więzienia.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl