fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie otrzyma dziś dwa samoloty szkoleniowe Diamond DA 20

Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie wzbogaci się dziś o kolejne dwa samoloty szkoleniowe Diamond DA 20 wyposażone w nową awionikę. Tym samym flota Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego rozrośnie się do 10 maszyn tego typu. Docelowo ma ich być 14.

Zakup samolotów szkoleniowych Diamond DA 20 finansuje Ministerstwo Obrony Narodowej i Lotnicza Akademia Wojskowa. Koszt inwestycji to ponad 11 mln złotych.

Mjr Marek Kwiatek, rzecznik prasowy Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, zauważa, że placówka cały czas się rozwija.

– Flota z Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego rozszerza się do ponad 30 samolotów. To nie tylko samoloty Diamond DA 20, ale również DA 40, DA 42, a także śmigłowce. Nasi podchorążowie, jak i studenci cywilnej Lotniczej Akademii Wojskowej, mają na czym trenować. Ważne jest też to, że miesiąc temu do obsługi samolotów został oddany do użytku nowy hangar, który może pomieścić jednorazowo do 25 samolotów klasy lotnictwa ogólnego. Została również oddana płyta postojowo-manewrowa z funkcją lądowiska dla śmigłowców – mówi mjr Marek Kwiatek.

Samolot Diamond DA 20 z awioniką jest dwumiejscowym, trójkołowym samolotem turystycznym przeznaczonym do szkolenia podstawowego. Sprawdza się też jako szybki i wygodny środek komunikacji dla osób podróżujących w celach biznesowych.

Maszyna została też wybrana na samolot szkolenia podstawowego przez Akademię Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

 

RIRM

drukuj