fot. twitter.com

„Lokal za grunt” – prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę lokal za grunt, której celem jest szersze wykorzystanie gruntów pod budownictwo mieszkaniowe.

Zgodnie z przepisami, gmina w zamian za oddanie gruntu pod budowę mieszkań ma otrzymać od inwestora część lokali. Ustawa ma na celu wsparcie gmin w powiększaniu własnego zasobu mieszkaniowego. Adresatami rozwiązań są głównie małe gminy.

W myśl regulacji, inwestor będzie mógł wybudować nowy budynek mieszkalny na działce pozyskanej od gminy lub wyremontować już istniejący.

Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju, podkreślił, że celem programu będzie uwalnianie atrakcyjnych terenów znajdujących się w posiadaniu gmin pod budowę osiedli.

– Dziś częstym wyzwaniem dla inwestorów jest pozyskanie gruntów pod budowę osiedli mieszkaniowych. Program „lokal za grunt” uwolni w tym celu atrakcyjne tereny znajdujące się w posiadaniu gmin, w posiadaniu samorządów – oczywiście z korzyścią dla samych gmin i ich mieszkańców. Gminy dysponują znacznym zasobem gruntów przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe albo takich, które mogą być przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe. W ramach programu „lokal za grunt”, inwestorzy będą mogli nabywać nieruchomości od gmin z częściowym rozliczeniem ich ceny mieszkaniami lub innymi lokalami mogącymi służyć wspólnotom samorządowym – poinformował Jarosław Gowin.

Wicepremier dodał, że państwo musi koncentrować się na własnych programach budowy mieszkań oraz uwalnianiu potencjału i wparciu zarówno przedsiębiorców z branży, jak i samorządów dysponujących gruntami pod budowę.

Ustawa „lokal za grunt” wejdzie w życie 1 kwietnia tego roku.

RIRM

drukuj