Litwa: Ambasada RP w Wilnie uczciła pamięć powstańców styczniowych

Kierownik wydziału konsularnego ambasady RP na Litwie Marcin Zieniewicz złożył w piątek wieniec w centralnej kaplicy wileńskiego cmentarza Rossa, gdzie spoczywają powstańcy styczniowi, w tym dwaj przywódcy zrywu sprzed 158 lat – Zygmunt Sierakowski i Konstanty Kalinowski.

„Powstanie styczniowe było ostatnim zrywem, które łączyło nasze narody we wspólnej walce o ojczyznę, o Rzeczpospolitą i Wielkie Księstwo Litewskie” – powiedział w rozmowie z dziennikarzami Marcin Zieniewicz.

https://twitter.com/PLinLithuania/status/1352614113655091202

Konsul podkreślił symboliczny charakter kaplicy na Starej Rossie, w której w 2019 roku spoczęło 20 powstańców, a wśród nich Sierakowski i Kalinowski. Zostali oni straceni na Placu Łukiskim w Wilnie i pogrzebani przez władze carskie w tajemnicy przed bliskimi i mieszkańcami miasta. Szczątki powstańców zostały odnalezione w 2017 roku na wileńskiej Górze Zamkowej, zwanej też Górą Giedymina, podczas prowadzonych tam prac archeologicznych.

Marcin Zieniewicz przypomniał, że przywódcy powstania, którzy spoczywają w Wilnie, są bohaterami wielu narodów.

„Ten symbol walki wielu narodów (kaplica) ugruntowała też wielka uroczystość pogrzebu powstańców (w listopadzie 2019 roku) i mamy miejsce, gdzie wszystkie te narody mogą pielgrzymować i oddawać hołd powstańcom” – powiedział.

Wyraził opinię, że na „Litwie następuje odrodzenie zainteresowania historią Wielkiego Księstwa litewskiego, zainteresowania wspólnym okresem państwowości”.

„Jest to coraz bardziej obecne tutaj na Litwie” – zwrócił uwagę Marcin Zieniewicz.

Litwa rocznicę wybuchu powstania styczniowego obchodzi 1 lutego i upamiętnia datę początku zrywu na tych ziemiach. Powstanie styczniowe na Litwie nosi nazwę powstania 1863 roku.

Na Litwie jest wiele miejsc przypominających o powstaniu styczniowym. Są to pomniki, groby, miejsca potyczek oraz muzeum.

Muzeum Powstania 1863 roku znajduje się w małej miejscowości Podbrzezie w rejonie kiejdańskim, w środkowej części kraju. Tu w 1863 roku mieściło się centrum dowodzenia powstańców, na czele których stanął ksiądz miejscowej parafii Antoni Mackiewicz. Oddział powstańczy kapłana był jednym z pierwszych i jednym z najbardziej aktywnych.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl