fot. PAP/Mateusz Marek

[TYLKO U NAS] J.M. Jackowski o przejściu polityków KO do ruchu Polska 2050: Celem podstawowym środowiska Szymona Hołowni jest stworzenie koła parlamentarnego

Widać wyraźnie, że środowisko Pana Szymona Hołowni powiększa się. W tym momencie celem podstawowym (parlamentarnym) dla tego środowiska jest stworzenie koła parlamentarnego (…) Obecnie Hołownia ma dwóch posłów w Sejmie i Pana senatora Burego w Senacie, ale nie możne stworzyć parlamentarnego koła składającego się i z senatorów, i z posłów, bo każda izba ma swoją autonomię – podkreślił Jan Maria Jackowski, senator PiS w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Scena polityczna w Polsce uległa zmianie. Progi Koalicji Obywatelskiej opuścili: poseł Joanna Mucha [więcej]  oraz senator Jacek Bury [więcej] . Politycy dołączyli do ruchu Szymona Hołowni Polska 2050.

Widać wyraźnie, że środowisko Pana Szymona Hołowni powiększa się. W tym momencie celem podstawowym (parlamentarnym) dla tego środowiska jest stworzenie koła parlamentarnego (…) Obecnie Hołownia ma dwóch posłów w Sejmie i Pana senatora Burego w Senacie, ale nie możne stworzyć parlamentarnego koła składającego się i z senatorów, i z posłów, bo każda izba ma swoją autonomię – poinformował Jan Maria Jackowski.

Jak zaznaczył senator, obecna sytuacja w opozycji to pokłosie walki wewnętrznej w Platformie Obywatelskiej.

– Bardzo krytyczny w stosunku do nowego kierownictwa jest były przewodniczący pan poseł Schetyna i też inni działacze (…) W sensie politycznym Platforma Obywatelska nie uzyskuje większego poparcia, co najlepiej pokazują sondaże. O ile mamy tendencje spadkowe, jeżeli chodzi o PiS, to nie oznacza, że od razu wzrosło poparcie dla PO. Zwiększył się odsetek osób, które w tej chwili nie deklarują swoich sympatii politycznych – dodał.

Gość Radia Maryja ocenił, że nie można na razie mówić o dekompozycji sceny politycznej, ale proces trwa.

– Jeżeli wybory miałyby być w konstytucyjnym terminie, to Panu Szymonowi Hołowni trudno będzie bez bardzo wyrazistej i dużej reprezentacji parlamentarnej utrzymać się wysoko w sondażach. Gdyby jednak zdarzyło się tak, czego absolutnie nie możemy wykluczyć, że wybory parlamentarne odbyłyby się szybciej, to niewątpliwie dla środowiska Szymona Hołowni byłoby to bardzo korzystne – podkreślił polityk.

Z jednej strony, sytuacja polityczna w Polsce jest dynamiczna, ale z drugiej strony jest ona „zmrożona” przez pandemię – zwrócił uwagę Jan Maria Jackowski.

W tej chwili mamy sytuację pandemii, mamy pewien kryzys z tym związany, napięcia społeczne (niezadowolenie przedsiębiorców z obostrzeń), które niestety się pojawiają, zmęczenia społecznego, dyskusji wokół szczepionek (czy rząd sobie radzi, czy nie), a więc sytuacja jest nieprzewidywalna, też w sensie politycznym, ponieważ nie wiemy, jak się będą zmieniały nastroje społeczne w najbliższych tygodniach i miesiącach – wyjaśnił.

Senator wskazał, że ruch Szymona Hołowni miał przynieść poczucie świeżości na obecnej scenie politycznej.

Proszę zauważyć, że gdyby się pojawił konkretny program ruchu Hołowni, to okazałoby się, że poparcie by spadło, bo odszedłby efekt świeżości i wtedy musiałyby nastąpić jakieś konkretne deklaracje programowe i ideowe, ale tego Szymon Hołownia bardzo wyraźnie unika, robi to bardzo zręcznie, tak aby utrzymać wysoki poziom poparcia – akcentował gość Radia Maryja.

Ruch Polska 2050 opiera swoją politykę na tym, aby każdy znalazł coś dla siebie – ocenił polityk”.

Unikanie jasnych, konkretnych deklaracji na tle ideowym, na tle wartości, na tle programowym. Sądzę, że taka będzie polityka środowiska Hołowni w najbliższym czasie – dodał.

Wczoraj Sejm uchwalił ustawę w sprawie czternastej emerytury oraz nowelizacji ustawy w sprawie waloryzacji rent i emerytur. Nie obyło się bez politycznych potyczek. Jan Maria Jackowski odniósł się do wypowiedzi poseł PO Iwony Hartwich, która  powiedziała. że czternasta emerytura to pieniądze skradzione przez PiS osobom z niepełnosprawnością.

Jest to przykład dzielenia i konfliktowania społeczeństwa. Uważam, że ta wypowiedź uwłacza godności wielu emerytów, którzy mają bardzo niskie  świadczenia (…) Sądzę, że trzeba równolegle pomyśleć nad rozwiązaniami i dla środowiska osób niepełnosprawnych, i dla emerytów. Są to niewątpliwie dwie grupy, które wymagają wsparcia i pewnego solidaryzmu społecznego, który jest zapisany zresztą w naszych deklaracjach programowych i ideowych – zaznaczył senator PiS.

Całą rozmowę z senatorem Janem Marią Jackowskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

 

 

drukuj