fot. twitter.com/Grupa_PGE

Łódzkie: małe sokoły z Elektrowni Bełchatów zostały zaobrączkowane

Trzy małe sokoły wędrowne, które przyszły w tym roku na świat w Elektrowni Bełchatów, zostały zaobrączkowane. Wśród sokolich trojaczków są dwie samiczki i jeden samiec – poinformowała rzecznik prasowy PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Sandra Apanasionek.

Ten jednych z najrzadziej występujących w Polsce gatunków ptaków zadomowił się w bełchatowskiej elektrowni w 2019 roku na wysokości 75 metrów. Para sokołów osiadła na galerii nawęglania jednego z 13 pracujących wówczas bloków energetycznych. W tym roku sokoły zmieniły miejsce gniazdowania, przeprowadzając się na sąsiednią galerię, gdzie wykluły się trzy młode osobniki.

„Czujemy dumę, że nasze sokoły wędrowne czują się w Elektrowni Bełchatów na tyle dobrze, że kolejny raz zdecydowały się na powiększenie swojej sokolej rodziny. Obecność tak wyjątkowego gatunku w największej polskiej elektrowni jest potwierdzeniem, że te wyjątkowe osobniki mają zapewnione tu najlepsze warunki do życia i czują się u nas doskonale” – podkreśla prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK) Wioletta Czemiel-Grzybowska.

Jak poinformowała Sandra Apanasionek, ornitolodzy ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, którzy obrączkowali sokole pisklęta, rozpoznali wśród potomstwa dwa osobniki płci żeńskiej i jednego samca. Cała trójka jest zdrowa i niebawem opuści rodzinne gniazdo.

Dyrektor Elektrowni Bełchatów Andrzej Legeżyński, ma nadzieję, że w przyszłym roku sokoli rodzice, lub też ich potomstwo, zdecydują się wprowadzić do nowej, komfortowej budki, którą zamontowano w marcu tego roku na dachu jednego z bloków energetycznych.

„Ze swojej strony możemy zagwarantować, że wciąż będziemy dbali o to, aby nasi wyjątkowi lokatorzy czuli się u nas komfortowo” – podkreśla Andrzej Legeżyński.

Sandra Apanasionek zwraca uwagę, że bełchatowskie sokoły to nie jedyne ptaki, które upodobały sobie przemysłowe obiekty Grupy PGE. Gniazda tego rzadkiego gatunku znajdują na kominach Elektrowni Dolna Odra oraz w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła. Dzięki zamontowanym kamerom można obserwować pary sokołów wędrownych na kominie elektrociepłowni w Gdyni, elektrociepłowni w Lublinie Wrotków i elektrociepłowni w Toruniu.

„Obserwacja życia sokołów wędrownych cieszy się ogromną popularnością i jest okazją do rozpowszechniania wiedzy na temat prac związanych z odbudową populacji jednego z najrzadszych ptaków objętych ścisłą ochroną” – dodaje.

Elektrownia Bełchatów, należy do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl