Litwa: Parubij chce współpracy państw Morza Bałtyckiego i Czarnego

Przebywający w stolicy Litwy, Wilnie, przewodniczący parlamentu Ukrainy Andrij Parubij wystąpił z inicjatywą wzmocnienia współpracy w formacie państw Morza Batyckiego i Morza Czarnego. Parubij chce do niej zaprosić też Polskę, Rumunię i Estonię.

Jestem przekonany, że współpraca w tym formacie ma duży potencjał, głównie jeżeli chodzi o kwestie tranzytu, współpracę gospodarczą i wojskową – powiedział w poniedziałek w Wilnie podczas konferencji prasowej.

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy wyraził przekonanie, że zgodnie z obietnicą, UE do końca roku podejmie ostateczną decyzję w sprawie zniesienia wiz dla Ukraińców i rozwiąże problem z ratyfikacją umowy UE-Ukraina, którą blokuje Holandia.

Zwlekanie z rozstrzygnięciem tych kwestii „jest dla nas nie do przyjęcia” – oświadczył Parubij. „To musi być rozstrzygnięte w najbliższym czasie i liczymy na aktywne stanowisko Litwy w tej sprawie” – dodał.

Przewodniczący litewskiego Sejmu Viktoras Pranckietis wskazał na konieczność przeprowadzenia na Ukrainie reform strukturalnych i opowiedział się za szybkim zniesieniem wiz dla Ukraińców. Jego zdaniem ruch bezwizowy pozwoli na efektywniejsze wykorzystanie umowy o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą.

Parubij przebywa w Wilnie w ramach obchodów 25. rocznicy wznowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Litwą a Ukrainą.

PAP/RIRM

drukuj