Litwa otrzymała skroplony gaz z USA

Litwa otrzymała pierwsze dostawy skroplonego gazu ziemnego ze Stanów Zjednoczonych. Surowiec dostarczył tankowiec Clean Ocean – ten sam, który w czerwcu przypłynął do terminalu w Świnoujściu.

Tankowiec Clean Ocean o pojemności 160 tysięcy metrów sześciennych ze skroplonym gazem ziemnym na pokładzie wypłynął ze Stanów Zjednoczonych 5 sierpnia. Wczoraj przypłynął do Kłajpedy, litewskiego portu nad Bałtykiem.

Jak zapowiedział minister energetyki Žygimantas Vaičiūnas, część dostarczonego gazu zostanie teraz  przeznaczona na rynek litewski. Reszta trafi do magazynu gazu Incukalns na Łotwie.

– Czekaliśmy na tę przesyłkę. Mamy nadzieję na kolejne dostawy. Możemy być dumni, że jest to jeden z pierwszych transportów do Europy, który dotarł na Litwę, do terminala Kłajpeda LNG. Gaz tego terminalu zostanie  dostarczony do regionu, czyli także na Łotwę i do Estonii – powiedział Žygimantas Vaičiūnas.

Litewski minister energetyki zaznaczył także, że skroplony gaz z USA w przyszłości zmniejszy cenę surowca dla użytkowników. We wrześniu do pływającego terminalu na Litwie dotrze kolejna dostawa amerykańskiego LNG. Zwiększenie dostaw skroplonego gazu ziemnego ze Stanów Zjednoczonych do Europy ma przyczynić się do zmniejszenia  uzależnienia Unii Europejskiej od rosyjskiego dostawcy. Do Polski LNG z USA trafiło w czerwcu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj