fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Litwa: K. Szczerski liczy na rozstrzygnięcie sporu w sprawie handlu wieprzowiną

Goszczący na Litwie szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, Krzysztof Szczerski liczy na to, że rządom Polski i Litwy uda się rozstrzygnąć spór dotyczący handlu wieprzowiną. „Ta kwestia powinna być rozstrzygnięta z korzyścią dla wszystkich” – wskazał.

Przebywający na Litwie w ramach nieformalnego spotkania ekspertów na temat polityki bezpieczeństwa „Snow Meeting” szef gabinetu prezydenta wskazał, że wstrzymanie wydawania zezwoleń na przywóz do Polski świń i mięsa wieprzowego z tzw. stref czerwonych afrykańskiego pomoru świń (ASF) z Litwy należy oceniać w szerszym kontekście regionalnym.

„Problem ASF jest aktualny zarówno dla Litwy, Polski, jak też całego regionu” – powiedział w rozmowie z agencją BNS Krzysztof Szczerski. Zaznaczył, że „nie ma problemu, którego nie da się rozstrzygnąć”, dodając, że „ta kwestia powinna być rozstrzygnięta z korzyścią dla wszystkich”.

W połowie grudnia Polska wprowadziła zakaz importu wieprzowiny z Litwy z obszarów objętych ograniczeniami, tzw. stref czerwonych ASF. W odpowiedzi Litwa wspominała o działaniach odwetowych.

Zgodnie z unijnym prawem strony mogą handlować wieprzowiną pochodzącą ze stref ASF, jeżeli zostało zawarte odpowiednie porozumienie. Według kierownika litewskiej Państwowej Służby Kontroli Żywności i Weterynarii Dariusa Remeiki takie porozumienie z Polską na okres sześciu miesięcy zostało zawarte w końcu listopada 2018 roku, a w grudniu Polska je złamała.

W sprawie wstrzymania importu litewskiej wieprzowiny minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski rozmawiał w środę przez telefon z komisarzem UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisem Andriukaitisem.

Jan Krzysztof Ardanowski zapewnił komisarza o tym, że Polska przywiązuje bardzo dużą uwagę do przestrzegania prawa unijnego oraz do bardzo dobrych stosunków sąsiedzkich z Litwą. Podkreślił zdecydowaną gotowość do dalszych rozmów ze stroną litewską oraz z Komisją Europejską. Ustalono, że w najbliższym czasie dojdzie do spotkania polskich i litewskich służb weterynaryjnych w tej sprawie.

Uzgodniono ponadto, że do wspólnego spotkania ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego z komisarzem Vytenisem Andriukaitisem oraz ministrem rolnictwa Litwy Giedriusem Surplysem dojdzie podczas Międzynarodowych Targów Zielony Tydzień w Berlinie, które rozpoczną się 18 stycznia.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl