fot. wikipedia.org

Litwa: Edyta Tamasziunaite z AWPL-ZChR – wicemerem Wilna

Edyta Tamasziunaite, radna Wilna z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR), została wybrana w środę na wicemera litewskiej stolicy. To stanowisko zajmowała też w poprzedniej kadencji.

Podczas środowego, pierwszego po wyborach samorządowych posiedzenia władz Wilna kandydaturę Tamasziunaite poparło 40 radnych w 51-osobowej Radzie.

Edyta Tamasziunaite będzie nadzorowała m.in. nauczanie przedszkolne i wczesnoszkolne, dziedzinę, która – w ocenie prezesa Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie Józefa Kwiatkowskiego – obecnie dla Polaków litewskich jest bardzo ważna.

Kwiatkowski w rozmowie z PAP przypomniał, że w Wilnie w 26 przedszkolach są grupy polskie, do których uczęszcza 1,5 tys. dzieci.

„Wzmocnienie i rozbudowa sieci polskich grup przedszkolnych w Wilnie oznacza utrzymanie oświaty polskiej w mieście” – wskazał Józef Kwiatkowski.

AWPL-ZChR po marcowych wyborach samorządowych w Wilnie pozostała w koalicji rządzącej. Nowa koalicja liczy 38 radnych. Najwięcej – 18 miejsc ma komitet wyborczy dotychczasowego i obecnego mera stolicy Remigijusa Szimasziusa, 9 mandatów przypada konserwatystom ze Związku Ojczyzny – Litewskich Chrześcijańskich Demokratów (TS-LKD), AWPL-ZChR wspólnie z Aliansem Rosjan (AR) ma 6 mandatów, a Partia Pracy (DP) – 5.

PAP/RIRM

drukuj