Libia: Odkryto 34 ciała chrześcijan zamordowanych przez tzw. Państwo Islamskie

Kolejne ciała chrześcijan odkryto w zbiorowej mogile w Libii. Są to ofiary bojowników tzw. Państwa Islamskiego.

Grób odnaleziono w pobliżu nadmorskiego miasta Syrta. Znajdowały się w nim ciała 34 etiopskich męczenników zamordowanych w 2015 r. przez dżihadystów. Prawdopodobnie byli to migranci próbujący przedostać się do Europy.

Konrad Ciempka z papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, zaznaczył, że chrześcijanie w Libii nadal nie mogą czuć się bezpiecznie.

– Co chwilę dochodzą do nas informacje o kolejnych mogiłach. Obecnie Libia, po obaleniu Kadafiego w 2011 r., jest państwem w chaosie. Różne grupy, bractwa muzułmańskie walczą o władzę, chrześcijan jest bardzo mało. Kilka procent chrześcijan żyjących w Libii nie może czuć się bezpiecznie. Teraz dochodzą informacje o kolejnych morderstwach. Trzeba podkreślić, że każdego roku w XXI w. ok. 100 tys. chrześcijan ginie z powodu wiary w Chrystusa. Co siódmy chrześcijanin na świecie doświadcza prześladowań z powodu wiary – podkreślił Konrad Ciempka.

Obecnie trwa ekshumacja zabitych chrześcijan. Po spełnieniu wszystkich procedur ciała zostaną przewiezione do Etiopii. W 2015 r. w pobliżu miasta Syrta odkryto szczątki 21 egipskich chrześcijan. Prawosławny Kościół Koptyjski uznał ofiary za męczenników.   

RIRM/TV Trwam News

drukuj