fot. pixabay.com

Lekarze ostrzegają przed oszustami działającymi metodą „na policjanta”

Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zaapelowali o ostrożność i ostrzegli przed oszustami działającymi m.in. metodą „na policjanta”.

Prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) Bożena Janicka w wydanym w poniedziałek komunikacie zaapelowała do seniorów o ostrożność i przestrzegła przed oszustami podającymi się za policjantów.

„Dzwonią do wybranych osób, głównie starszych, podają się za policjantów walczących z bankowymi hakerami, a tak naprawdę w ten sposób to właśnie oni okradają cudze konta” – podkreśliła.

PPOZ w wydanym apelu opisało przypadek wyłudzenia 100 tys. zł od starszej mieszkanki Wielkopolski, na której telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta.

„Podał stopień (starszy sierżant), nazwisko (Marek Malinowski), a nawet numer legitymacji służbowej. Oznajmił, iż dokonano włamania na konto bankowe kobiety, a do ustalenia sprawcy potrzebuje jej loginu i hasła” – przekazano.

Rzekomy policjant powiedział kobiecie, że aby zweryfikować jego dane, może zadzwonić pod numer 112 lub 997.

„Pokrzywdzona, nie rozłączając się, wybrała w telefonie komórkowym numer policji – 997. Odebrał inny mężczyzna i poinformował, iż jej sprawą zajmuje się policjant o nazwisku Szymański, któremu przekazał słuchawkę” – poinformowano w apelu.

Kolejny mężczyzna podający się za policjanta poprosił kobietę o numer klienta, hasło do konta i trzy kody. Gdy pokrzywdzona podała mu dane, oszust powiedział jej, że na jej koncie są trzy przelewy, które ma potwierdzić w rozmowie z konsultantem banku.

Gdy po kilku minutach do poszkodowanej zadzwonił rzekomy bankowy konsultant, kobieta nie potwierdziła transakcji przelewu. Wówczas oszust podający się za policjanta zaczął straszyć pokrzywdzoną, że ta odpowie karnie za utrudnianie współpracy z organami ścigania.

„Kobieta przestraszyła się. Gdy ponownie zadzwonił <<konsultant>>, potwierdziła przelewy, przez co straciła 100 tysięcy złotych” – podano w komunikacie PŁOZ.

„Nie bądźmy łatwowierni, o mechanizmach działania oszustów powtarzajmy naszym starszym krewnym. W żadnym wypadku nie wolno podawać danych przez telefon i pamiętajmy – prawdziwa policja w takich sytuacjach nie dzwoni! Nie dokonujemy żadnych zleconych przelewów na konta innych osób lub instytucji. Zachowajmy rozwagę, a w przypadku podobnych telefonów zaalarmujmy najbliższą jednostkę policji”– zaapelowali lekarze PPOZ.

O oszustwach metodą „na policjanta” można przeczytać także [tutaj].

 

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl