Latos: zawinił system ochrony zdrowia

Niezależnie od ewentualnego błędu ludzkiego, w sprawie ostatnich tragicznych wydarzeń winny jest system – powiedział poseł Tomasz Latos z sejmowej Komisji Zdrowia.

Za tydzień lub dwa – mamy poznać wyniki kontroli w sprawie przyczyn śmierci 2,5-letniej Dominiki, która nie otrzymała pomocy lekarskiej na czas.

Tymczasem Donald Tusk już teraz akcentuje, że nie można w związku z tą sprawą ferować wyroków na wszystkich lekarzy, ratowników czy dyspozytorów, albo powiedzieć, że ten system kompletnie nie działa.

Z kolei poseł Tomasz Latos zwraca uwagę, że problemem tkwi w systemie ochrony zdrowia w naszym kraju.

– Jestem przekonany, że niezależnie od ewentualnego błędu ludzkiego w sprawie tych ostatnich tragicznych wydarzeń winny jest system. System, który jest odhumanizowany, system w którym liczy się zysk, liczą się pieniądze i koszty a dopiero później jest człowiek. To determinuje szereg błędów ludzkich, bo dyspozytor zamiast nie zastanawiać się tylko wysyłać karetkę, kalkuluje, czy wolno mu w tej sytuacji, czy nie i czy będzie później rozliczany za niepotrzebne wydatki. To jest coś, co z pewnością trzeba zmienić – powiedział poseł Latos.

Za tydzień, góra dwa Ministerstwo Zdrowia ma też przedstawić szczegóły dotyczące zmian w funkcjonowaniu nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej – zapowiedział wczoraj wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

– Minister obiecał, że w krótkim czasie będą przygotowane zmiany. Już na najbliższym posiedzeniu Sejmu, zostaną pewne propozycje zaprezentowane. Trzymam za słowo pana ministra. Do tej pory działał wolno, właściwie w ogóle nie było jakichkolwiek działań ze strony ministerstwa. Ten system zostawał bez jakichkolwiek zmian. Miejmy nadzieje, że chociaż raz dotrzyma słowa i w ciągu dwóch tygodni zostaną nam zaprezentowane konkretne wnioski, propozycje naprawy – dodał Tomasz Latos.

RIRM

drukuj