Za trzy lata na Polanie Jakuszyckiej stanie nowoczesne centrum sportu

Budowa Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej ma ruszyć w 2018 roku. Po dwóch latach ma tam stać obiekt, z którego będą korzystać narciarze, biathloniści, ale też piłkarze. Koszt inwestycji to około sto milionów złotych.

Na Polanie Jakuszyckiej w ciągu trzech lat ma stanąć jeden z najnowocześniejszych ośrodków sportowych nie tylko w Polsce, ale w tej części Europy. Ma to być baza dla narciarzy biegowych, biathlonistów, ale także piłkarzy, którzy będą tam mogli przygotowywać się do sezonu.

„Rozwiewam od razu wątpliwości i zapewniam, że ośrodek będzie przeznaczony nie tylko dla sportowców wyczynowych, ale dla każdego, kto będzie chciał intensywnie spędzić tam wolny czas. Może się zdarzyć, że dwa, trzy razy w roku będzie zamknięty przed wielkimi imprezami, które tam się będą odbywały, ale z założenia, to ma być ośrodek dla wszystkich chętnych do uprawiania sportu” – zapowiedział marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Na polanie poza trasami biegowymi i biathlonowymi powstanie boisko piłkarskie, bieżnia lekkoatletyczna, rolkostrada, kryta pływalnia, górka saneczkowa oraz rowerowa dla dzieci i młodzieży. Poza tym w budynku, który stanie obok aren sportowych znajdą się sale konferencyjne, treningowe, siłownie, centrum odnowy biologicznej oraz muzeum sportów zimowych.

„Koszt całego przedsięwzięcia szacujemy na około sto milionów złotych. Część pokryje ministerstwo sportu, a część województwo dolnośląskie. Projekt obiektu zostanie wykonany w technologii BIM (Building Information Modeling – PAP), co pozwoli nam bardzo dokładnie wyliczyć koszty budowy. Wiemy już, co chcielibyśmy, aby tam się znajdowało, a dokładny projekt ma powstać do końca marca” – powiedział prezes Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki Sebastian Kącki, która to spółka ma nadzorować całą inwestycję.

Projekt ma powstać do końca marca, a na przełomie sierpnia i września powinna być już zgoda na budowę. Prace na samej już Polanie Jakuszyckiej mają ruszyć w 2018 roku kilka dni po Biegu Piastów i potrwać dwa lata.

„To będzie ośrodek sportowy, który będzie żył nie tylko zimą, ale też latem i będzie łączył sport wyczynowy z amatorskim. Liczymy też, że w przyszłości uda się nam tam zorganizować imprezy sportowe najwyższej rangi” – podsumował Przybylski.

PAP/RIRM

drukuj