Kwesta na renowację grobów powstańców w 100-lecie powstania wielkopolskiego

Na ponad 130 cmentarzach w Wielkopolsce i ościennych województwach trwa kwesta zorganizowana przez kibiców Lecha Poznań. Zgromadzone środki od lat trafiają na renowację grobów uczestników powstania wielkopolskiego.

W tym roku przypada 100. rocznica wybuchu zwycięskiego zrywu. Organizatorzy zbiórki liczą, że w najbliższych miesiącach uda się zakończyć restaurację wszystkich znanych grobów powstańców. Zbiórka prowadzona jest po raz dziesiąty, dotąd udało się zebrać ok. 950 tys. zł.

Jak powiedział PAP koordynator przedsięwzięcia Marcin Mrówka, kwestujący pojawili się w okolicach cmentarzy już pod koniec października. Zbiórka prowadzona jest na nekropoliach na terenie Wielkopolski, w województwie lubuskim i kujawsko-pomorskim. Do akcji włączyło się ok. 800 wolontariuszy.

„Dotychczas uzbieraliśmy ponad 950 tys. zł, więc na 100. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego na pewno znacząco przekroczymy kwotę miliona zł. Zbieramy środki na renowację i oznaczanie grobów powstańców. Od ub. roku prowadzimy też renowację zabytkowych pomników – one pochłaniają najwięcej pieniędzy. Dotąd udało się odrestaurować i przywrócić ok. pół tysiąca pomników i tablic” – powiedział PAP Marcin Mrówka.

Przedsięwzięcie polega też na oznaczaniu specjalnymi tabliczkami grobów uczestników powstania.

„Oznaczyliśmy blisko 1,5 tys. grobów. Jeżeli w tym roku uda się powtórzyć wyniki ubiegłorocznej zbiórki, kiedy to zebraliśmy ponad 260 tys. zł, w najbliższych miesiącach uda się nam zapewne odnowić wszystkie znane nam groby powstańców” – powiedział koordynator zbiórki.

Główne obchody 100. rocznicy powstania wielkopolskiego odbędą się w Poznaniu 27 grudnia. 28 grudnia uroczystości przeniosą się do Warszawy. Centralnym obchodom rocznicy towarzyszyć będzie koncert na poznańskim stadionie miejskim z udziałem gwiazd polskiej estrady. W programie zaplanowanego na 27 grudnia wydarzenia znajdą się m.in. skomponowane specjalnie na tę uroczystość utwory. Organizatorem centralnych obchodów jest wielkopolski samorząd.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy to przejęto lotnisko Ławica. Do połowy stycznia wyzwolono większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła – z wyjątkiem skrawków – prawie cała Wielkopolska.

PAP/RIRM

drukuj