fot. twitter.com/KUKIZ15

Kukiz’15: Wpisanie do konstytucji na trwałe członkostwa Polski w UE i NATO – nie jest dobrym pomysłem

Wpisanie na trwałe, bez decyzji wszystkich obywateli członkostwa Polski w Unii Europejskiej i NATO, nie jest dobrym pomysłem – uważa Stanisław Tyszka (Kukiz’15). Według niego lepszym pomysłem jest wpisanie do konstytucji, że co pewien czas odbywać się będą referenda w tych kwestiach.

W piątek na Placu Zamkowym podczas uroczystości w Święto Konstytucji 3 maja prezydent wyraził przekonanie, że trzeba dyskutować nad zmianami w konstytucji, o tym, czy powinniśmy zagwarantować obecność w UE i NATO. jak dodał, osobiście uważa, że tak.

„Mamy konstytucję, trzeba dyskutować nad jej zmianami, bo warto dyskutować, nad tym, czy powinniśmy wprowadzić zapisy o UE do naszej konstytucji, czy powinniśmy w konstytucji zagwarantować obecność w tym wielkim sojuszu – osobiście jestem przekonany, że tak. Czy powinniśmy zagwarantować obecność w NATO? – osobiście uważam, że tak” – oświadczył prezydent.

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz’15) w rozmowie z PAP podkreślił, że „suwerenem w Polsce są wszyscy obywatele, naród i to wszyscy obywatel powinni decydować o strategicznych sojuszach, członkostwie w organizacjach międzynarodowych”.

„Suwerenem nie jest ani prezydent, ani obecnie rządząca partia, ani poprzednio rządząca partia. Wydaje nam się, że taka zmiana – wpisanie na trwałe, bez decyzji wszystkich obywateli (członkostwa Polski w UE i NATO) – nie jest dobrym pomysłem” – powiedział Stanisław Tyszka.

„Moglibyśmy rozważyć – w momencie, gdybyśmy rzeczywiście mieli poważną debatę o zmianach w konstytucji bądź o nowej konstytucji – wpisanie do ustawy zasadniczej tego, by co jakiś czas obywatele decydowali w referendum o tych kwestiach” – powiedział polityk Kukiz’15.

Według niego „najuczciwszym rozwiązaniem byłoby wpisanie do konstytucji, że na przykład co 20 lat obywatele decydują o tym w referendum”. Dopytywany, czy zarówno o członkostwie w UE, jak i w NATO, powiedział: „rozmawiajmy o Unii Europejskiej, ale w NATO może też”.

PAP/RIRM

drukuj