Kukiz’15: Prezydent stanął ponad interesem partyjnym

Proponując, by Sejm wybierał Krajową Radę Sądownictwa większością 3/5 głosów prezydent Andrzej Duda stanął ponad interesem partyjnym – uważa klub Kukiz’15. Według Pawła Kukiza prezydent uwzględnił uwagi klubu zgłoszone podczas poniedziałkowego spotkania.

Prezydent Andrzej Duda oświadczył, że zgłosił do Sejmu projekt noweli ustawy o KRS, w którym zaproponował, by Sejm wybierał Krajową Radę Sądownictwa większością 3/5 głosów. Zapowiedział, że nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym, nawet, jeśli zostanie ona uchwalona w parlamencie, jeśli wcześniej złożony przeze mnie prezydencki projekt nowelizacji ustawy o KRS nie zostanie uchwalony.

Lider ruchu Paweł Kukiz na konferencji prasowej podziękował prezydentowi za swoją inicjatywę. Jak mówił, prezydent w ten sposób uwzględnił uwagi klubu zgłoszone podczas poniedziałkowego spotkania przez niego i wicemarszałka Stanisława Tyszkę.

Kukiz’15 jest zwolennikiem wybierania KRS przez obywateli, ale jeśli potraktować Sejm jako pośrednika, to z całą pewnością propozycja większości kwalifikowanej przy wyborze KRS demokratyzuje państwo – uznał Paweł Kukiz.

Przypomniał, że podczas prac parlamentarnych nad ustawą o KRS zgłosił poprawkę o takiej treści, ale została ona odrzucona przez większość PiS.

„Ale panu prezydentowi Bogu dzięki za to, że ten temat wrócił” – mówił Paweł Kukiz.

Według Tyszki „ta sytuacja pokazuje, że wygrywanie nie ten, kto głośniej krzyczy, ale ten, kto skuteczniej zabiega o interesy obywateli”.

Jak dodał, wymiar sprawiedliwości należy podporządkować obywatelom, a nie partii, która wygrywa wybory. W jego ocenie w tym duchu zmierza propozycja prezydenta.

„Pan prezydent stanął ponad interesem partyjnym” – mówił wicemarszałek Sejmu.

W poniedziałek doszło do spotkania prezydenta z Pawłem Kukizem i Stanisławem Tyszką.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl