Kukiz’15 chce powołania komisji śledczej ws. reprywatyzacji

Stowarzyszenie „Miasto Jest Nasze” przedstawiło nową Mapę warszawskiej Reprywatyzacji, na której są pokazane nieprawidłowości.

Mapa przedstawia nieznane dotąd powiązania polityków, urzędników, prawników i przedsiębiorców z biznesem reprywatyzacyjnym. W sumie znalazło się na niej 30 nazwisk.

Oprócz polityków takich jak prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz znajdują się na niej osoby ze świata przestępczego m.in. Zbigniew B czy Jan L., związani ze sprawą wyłudzania pożyczek ze SKOK Wołomin.

Jan Śpiewak ze stowarzyszenia „Miasto Jest Nasze” podczas konferencji transmitowanej przez TVP INFO podkreślił, że rynek warszawskich nieruchomości jest wykorzystywany m.in. do prania brudnych pieniędzy.

Mamy wrażenie, że mieszkańcy Warszawy, obywatele tego kraju, zostali pozostawieni sami sobie w starciu ze świetnie zorganizowaną grupą interesu, która korzysta na mętnej sytuacji prawnej, na lukach w prawie, na nie do końca uczciwych urzędnikach i wzbogaca się kosztem tysięcy mieszkańców Warszawy. Ważne jest też i trzeba to przypominać zawsze, że dzika reprywatyzacja to nie tylko stolica, to również Kraków, Łódź czy Poznań – mówił Jan Śpiewak ze stowarzyszenia „Miasto Jest Nasze”.

Stowarzyszenie zapowiedziało złożenie wniosków w tej sprawie do prokuratury i ABW. Apeluje również o powołanie parlamentarnej komisji śledczej w tej sprawie.

Powołania komisji śledczej ws. reprywatyzacji domaga się także Kukiz’15. Jak powiedział poseł Paweł Kukiz – sądy i prokuratury powszechne nie dają pewności, że ta sprawa zostanie wyjaśniona.

Od 1989 roku nieprawidłowości przy reprywatyzacji były charakterystyczne dla wszystkich opcji politycznych. Uważamy, że postępowanie – poprzez prokuratury i sądy – nie dają nam gwarancji dotarcia do istoty całego procederu, przeróżnych przekrętów przy reprywatyzacji no i stąd ten wniosek. Powtarzam, mamy świadomość, wręcz pewność, że każda opcja polityczna rządząca od 1989 roku maczała w tej reprywatyzacji palce – akcentował pos. Paweł Kukiz.

Zespół prokuratorski w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie bada 40 spraw dotyczących reprywatyzacji w stolicy. Wśród nich jest 19 śledztw wcześniej umorzonych, jedno zawieszone i 20 spraw zakończonych odmową wszczęcia śledztwa.

RIRM

drukuj