KSRM rozpatrzy projekty, które mają zmienić model rządu

Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się dziś projektami, które mają doprowadzić do zmiany modelu rządu z politycznego na polityczno-urzędniczy. Chodzi o ograniczenie liczby osób w rządzie. Mają w nim pozostać ministrowie i sekretarze stanu, a pozostali wiceministrowie mają zostać przesunięci do służby cywilnej.

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że po zmianach dotychczasowi podsekretarze stanu nie będą mogli m.in. uczestniczyć w życiu partii politycznych czy być radnymi. Jednocześnie będą oni otrzymywać podobne wynagrodzenia, jak w tej chwili urzędnicy służby cywilnej.

Obecnie wiceminister, który nadzoruje szereg dyrektorów i ma dużo większą od nich odpowiedzialność, zarabia blisko dwukrotnie mniej – zauważył Michał Dworczyk. Dodał, że wejście podsekretarzy stanu do służby cywilnej zniweluje te różnice.

Poseł Piotr Apel z Kukiz’15 ocenił, że zapowiadane zmiany to krok w dobrą stronę.

– Przenoszenie urzędników politycznych w stronę korpusu cywilnego to jest bardzo dobra decyzja. Pytanie, czy rzeczywiście będzie to skutecznie realizowane. Natomiast gdyby faktycznie premierowi zależało na odpolitycznieniu rządu, to zdecydowałby się na likwidację gabinetów politycznych, o czym postuluje Kukiz’15. Likwidację funkcji stricte politycznych trudnych do rozliczenia. Ci urzędnicy, którzy są zatrudniani często na pensjach wyższych niż ministrowie czy wiceministrowie, nie mają przypisanych do stanowiska żadnych obowiązków, w związku z tym nie da się ich w żaden sposób rozliczyć – podkreślił Piotr Apel.

W poniedziałek szef polskiego rządu przyjął dymisje 17 wiceministrów. To pierwszy element zapowiedzi premiera z ubiegłego tygodnia. Zgodnie z nią, w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy liczba ministrów i wiceministrów zostanie zredukowana o 20-25 proc. Mają zostać także zlikwidowane wszelkie nagrody oraz premie dla ministrów i wiceministrów.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl