Ks. kpt. Mieczysław Józefczyk uhonorowany medalem Zasłużeni w Służbie Pokoju

Na wniosek podporucznika Obrony Terytorialnej Grzegorza Wołoszczaka z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej kapituła odznaczenia przy Stowarzyszeniu Kombatantów Misji Pokojowych ONZ nr. 31 z Gdyni uhonorowała ks. kpt. Mieczysława Józefczyka medalem Zasłużeni w Służbie Pokoju. Dekoracji w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia dokonał kmdr ppor. Dariusz Demski członek kapituły odznaczenia. Podczas uroczystości obecni byli oficerowie 7PBOT oraz żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Ks. kpt. Mieczysław Józefczyk został wyróżniony medalem za działalność na rzecz pokoju.

– Odznaczenie przyznawane przez Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ przyznawane jest dla żołnierzy, którzy uczestniczyli w misjach ONZ i NATO, ale również dla weteranów, byłych żołnierzy i ludzi, którzy zasłużyli się dla pokoju. Dla pokoju można zasłużyć się nie tylko w walce, ale również poprzez swoją działalność – wyjaśnił kmdr ppor. Dariusz Demski, szef sekcji komunikacji społecznej 7 PBOT.

Wyróżniony medalem ks. kpt. Mieczysław Józefczyk od wielu lat jest związany z Elblągiem. To właśnie w tym mieście działał jako opozycjonista w czasach komunizmu w Polsce oraz dawał schronienie osobom umieszczonym na liście internowanych po wprowadzeniu stanu wojennego.

– Ks. Mieczysław Józefczyk w latach 40. XX w. był żołnierzem Armii Krajowej, walczył w Powstaniu Warszawskim. Później, kiedy po 1945 roku osiedlił się w Elblągu był aktywnym działaczem opozycji antykomunistycznej. To jeden z tych księży, na których ubecji nie udało się wykonać wyroku śmierci. Zamach na życie ks. Mieczysława Józefczyka został przeprowadzony przed zamachem na bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, w podobnych okolicznościach, na szczęście nie udał się. Ksiądz Józefczyk aktywnie wspierał opozycję w latach 80. Przechowywał na plebanii osoby, które były na liście internowanych podczas stanu wojennego. Lista zasług księdza kapitana jest ogromna. Nie sposób wszystkich jego zasług wymienić, ale z całą pewnością w pełni zasługuje na przyznanie odznaczenia Zasłużeni w Służbie Pokoju – podkreślił kmdr ppor. Dariusz Demski.

Wśród zaproszonych gości na piątkowej uroczystości obecny był ks. bp Jacek Jezierski, ordynariusz diecezji elbląskiej, a także liczni duchowni oraz działacze opozycji z czasów stanu wojennego.

radiomaryja.pl

drukuj