fot. episkopat.pl

Ks. bp T. Bronakowski: W sierpniu, miesiącu abstynencji, pamiętajmy o świadectwie życia bez alkoholu

W sierpniu, miesiącu abstynencji, pamiętajmy też o świadectwie życia bez alkoholu. Taka postawa z pewnością przyczyni się do ładu duchowego, do odnowy moralnej i zmiany szkodliwych obyczajów w naszych rodzinach, wspólnotach i w całym społeczeństwie – powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie Radia Maryja i TV Trwam.

Ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski w swoim felietonie przywołał postać św. o. Maksymiliana Marii Kolbego, którego wspomnienie przeżywaliśmy niedawno w Kościele katolickim.

Tego świętego kapłana i męczennika, a także wielkiego apostoła trzeźwości, ks. Franciszek Blachnicki nazwał Hetmanem Koronnym Królowej Polski. Dlaczego? Bo poprzez swoje heroiczne życie o. Maksymilian nauczył nas „zasad nadprzyrodzonej taktyki”, taktyki koniecznej do walki z grzechem i wszelkim złem moralnym. Dlatego też ks. Franciszek Blachnicki, zakładając w 1957 r. Krucjatę Trzeźwości, obrał za kierownika duchowego tego dzieła o. Maksymiliana. Twierdził, że tylko nowy ruch oddany Niepokalanej może „zwyciężyć zło w skali społecznej”. Zło, jakim jest pijaństwo w naszym narodzie – przypomniał ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Ojciec Maksymilian troszczył się mocno, aby zakonnicy przestrzegali abstynencji od alkoholu. W jego konferencjach pojawia się także wyraźny zakaz palenia papierosów – mówił przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych KEP.

Święty ojciec Maksymilian swym przenikliwym wzrokiem duchowym widział skutki nałogów dla człowieka. Widział niebezpieczeństwo rozluźnienia obyczajów, naruszenia Bożych przykazań i zobowiązań wynikających z powołania – akcentował ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Dzisiaj, mimo solidnych badań naukowych stwierdzających szkodliwy wpływ palenia na zdrowie człowieka, wciąż tak wiele osób wpada w ten niebezpieczny nałóg – zaznaczył duchowny.

W Polsce pali aż 26 proc. dorosłych. Prawdziwą plagą stało się sięganie przez młodzież po słodko-cukierkowe e-papierosy jednorazowe. Aż 75 proc. 16-17 latków inicjację nikotynową przeszło przed 15. rokiem życia. Większość z nich sięgnęła po e-papierosy głównie z ciekawości, jak smakują. Lekarze alarmują, że „niebezpiecznie obniża się granica wieku inicjacji nikotynowej. Nawet pięciolatki deklarują kontakt z nikotyną. Tym chętniej po nią sięgają, że ma smak np. gumy do żucia” (dr A. Jankowska – Zduńczyk). Mimo różnych dyrektyw zalecających zakaz sprzedaży tej szkodliwej używki, w Polsce nadal można ją legalnie kupować. Eksperci uważają, iż bardzo niebezpieczne jest przekonanie młodych ludzi, że e-papieros jest zdrowy w odróżnieniu od tradycyjnego. Moda na e-papierosy i fałszywe przekonanie o ich nieszkodliwości to dzieło przemysłu tytoniowego, który za wszelką cenę pragnie pozyskać nowych uzależnionych klientów – podkreślił ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Na to wielkie zagrożenie musimy być wyczuleni.

Na pierwszym miejscu powinna być troska, aby nasze domy rodzinne były przestrzeniami wolności wewnętrznej. Aby tej wolności nie zasłaniał dym tradycyjnych czy też nowoczesnych papierosów. W sierpniu, miesiącu abstynencji, pamiętajmy też o świadectwie życia bez alkoholu. Taka postawa z pewnością przyczyni się do ładu duchowego, do odnowy moralnej i zmiany szkodliwych obyczajów w naszych rodzinach, wspólnotach i w całym społeczeństwie – powiedział duchowny.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl