fot. PAP/Tomasz Gzell

Ks. bp T. Bronakowski: Starając się naśladować w swoim życiu Niepokalaną Maryję Pannę, zwróćmy uwagę na to, jakie słowa płyną z naszych ust

Starając się naśladować w swoim życiu Niepokalaną Maryję Pannę, zwróćmy uwagę na to, jakie słowa płyną z naszych ust, jakie słowa piszemy, jakie publikujemy. Ona, Matka Słowa Bożego, uczy nas odpowiedzialności w tej jakże ważnej sprawie, jaką jest mowa. Pismo Święte notuje tak niewiele słów Maryi. Wszystkie są słowami Bożej mądrości, słowami pięknej miłości Boga i ludzi (…). Niech ani jedno słowo nie będzie złe, nie czai się do skoku, nie nienawidzi, nie krzywdzi, nie zabija. Niech wybacza, leczy, łagodzi, zamyka człowiecze rany (…). Matko polskiej mowy, módl się o jej wieczne trwanie – podkreślił ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski, w felietonie „Myśląc Ojczyzna” na antenie Radia Maryja i TV Trwam.

 

Jako ludzie na co dzień nie zastanawiamy się nad wartością naszych słów. Niestety w dzisiejszym świecie pojawia się coraz więcej przekleństw, które oddalają nas od Boga.

W ten adwentowy czas pragniemy uświadomić sobie, jak ważne w naszym życiu jest słowo. W dzisiejszym świecie wiele ważnych słów zostało zdewaluowanych. Miłość, wolność, prawda są tak często źle rozumiane i wykorzystywane. Wielu współczesnych wpadło w nałóg przeklinania, a problem ten jest powszechnie lekceważony. Piękną, poprawną mowę niszczą niezliczone wulgaryzmy. Obraźliwe, agresywne i kłamliwe komentarze internetowe na stałe wpisały się w nasz społeczny krajobraz. Nasz Pan wyraźnie mówi, że z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu – zauważył ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Papież Franciszek w swoich homiliach i przemówieniach do wiernych przywołuje dużą wagę do problemu, jakim są plotki i obgadywanie. Zauważa, że językiem zamieniamy nasze rodziny w piekło.

W Piśmie Świętym wiele jest wezwań do odpowiedzialności za swoje słowa. Dużą wagę do tego problemu przykłada papież Franciszek. Porusza ten temat często w swoich homiliach i podczas spotkań z wiernymi. Zwraca uwagę, iż przyzwyczailiśmy się do obgadywania i do plotek. Jakże często jednak nasze wspólnoty i rodziny stają się prawdziwym piekłem, w którym dokonuje się tej zbrodni zabijania brata i siostry językiem. Uczy, że nie wystarczy tylko bronić życia bliźniego, ale również nie należy wylewać na niego trucizny gniewu i obrzucać go pomówieniami – mówił przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski podkreślił, że powinniśmy naśladować Niepokalaną Maryję Pannę i zwracać uwagę na to, jakie słowa płyną z naszych ust.

Starając się naśladować w swoim życiu Niepokalaną Maryję Pannę, zwróćmy uwagę na to, jakie słowa płyną z naszych ust, jakie słowa piszemy, jakie publikujemy. Ona, Matka Słowa Bożego, uczy nas odpowiedzialności w tej jakże ważnej sprawie, jaką jest mowa. Pismo Święte notuje tak niewiele słów Maryi. Wszystkie są słowami Bożej mądrości, słowami pięknej miłości Boga i ludzi (…). Niech ani jedno słowo nie będzie złe, nie czai się do skoku, nie nienawidzi, nie krzywdzi, nie zabija. Niech wybacza, leczy, łagodzi, zamyka człowiecze rany (…). Matko polskiej mowy, módl się o jej wieczne trwanie – akcentował duchowny.

radiomaryja.pl

 

 

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl