fot. PAP/Valdemar Doveiko

Ks. abp S. Gądecki apeluje, aby odwiedzać groby bliskich kilka dni przed i po 1 listopada

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki zachęca do odwiedzania grobów bliskich w dni przed i po 1 listopada. Rozłożenie nawiedzania cmentarzów ma zmniejszyć ryzyko zakażenia.

Ksiądz arcybiskup w oświadczeniu zaapelował o zachowanie szczególnej ostrożności. Przewodniczący KEP zwrócił się też do osób starszych, prosząc o pozostanie w domach i upamiętnienie zmarłych modlitwą. O szczegółach opowiedział rzecznik Episkopatu o. dr Leszek Gęsiak.

– Arcybiskup apeluje, zwłaszcza do osób starszych, aby w tym roku wyjątkowo odłożyły tradycyjne nawiedzanie cmentarzy i pozostały w domach, pamiętając o zmarłych w modlitwie. W nawiązaniu do nałożonych przez władze ograniczeń sanitarnych, które wiążą się z tym, że cały kraj został objęty strefą czerwoną – dotyczą one, m.in. zgromadzeń religijnych, ksiądz arcybiskup przypomina, że w wielu diecezjach już zostały ogłoszone dyspensy od obowiązku udziału we Mszach św. Przewodniczący KEP  podkreśla, że można z nich skorzystać również w Uroczystość Wszystkich Świętych – wyjaśnił rzecznik Episkopatu.

Z powodu epidemii przez cały listopad, w wybrane osiem dni można uzyskać odpust zupełny dla wiernych zmarłych. Dni te mogą być dowolne i oddzielone od siebie.

Taką decyzję w trosce o bezpieczeństwo podjął Watykan. Na mocy dekretu osoby starsze, chore i niesamodzielne otrzymają odpust zupełny na drodze duchowej łączności ze wspólnotą wiernych i modlitwą za zmarłych.

RIRM

drukuj