Ks. abp W. Depo: Dziennikarstwo to służba prawdzie

Dziennikarstwo to służba prawdzie – podkreślał na Jasnej Górze ks. abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP sprawował dziś Eucharystię w intencji dziennikarzy i świata mediów. W środę będziemy obchodzili Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.

W najbliższą środę będziemy obchodzili wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy. Tego dnia przypada też Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Już dziś za ludzi mediów na Jasnej Górze modlił się metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP ks. abp Wacław Depo.

Dziennikarstwo to bowiem służba prawdzie. Dziennikarze zaś – jak podkreślał ks. Arcybiskup – to współpracownicy prawdy i budujący na prawdzie. To szczególnie ważne zwłaszcza dziś, kiedy w mediach pojawiają się tzw. fake newsy, czyli nieprawdziwe i zmanipulowane informacje. To właśnie nim poświęcone jest orędzie Ojca Świętego Franciszka na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Hasłem tego dnia są słowa: „Prawda was wyzwoli. Fake news a dziennikarstwo pokoju”.

– Fake newsy służą rozbiciu człowieka, rozbiciu relacji międzyludzkich, a dziennikarstwo powinno być służbą pokoju poprzez prawdę. Pokój jest darem prawdy – mówił ks. abp Wacław Depo.

Kościół chce w ten sposób podjąć refleksję nad przyczynami, logiką i konsekwencjami dezinformacji w mediach. Wspiera także w ten sposób profesjonalne dziennikarstwo, które zawsze szuka prawdy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl