fot. PAP/Straż Graniczna

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej

Dziś Sejm na specjalnym posiedzeniu zajmie się kryzysem na granicy Polski z Białorusią. Wczoraj migranci wykorzystywani przez reżim Alaksandra Łukaszenki przeprowadzili najpoważniejszą jak dotąd próbę siłowego przedostania się na terytorium naszego kraju. Polskę wsparła przewodnicząca Komisji Europejskiej oraz przywódcy państw regionu.

Wzdłuż granicy z Białorusią koczują setki migrantów.

To osoby świadomie ściągnięte tam przez białoruski reżim – mówił w rozmowie ze stacją CNN wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

– Po raz pierwszy we współczesnej historii autorytarny reżim używa ludzi jako narzędzia do destabilizacji granicy Unii Europejskiej – zwrócił uwagę Marcin Przydacz.

Polskie służby odparły najsilniejszą jak dotąd próbę sforsowania polskiej granicy. Migranci wciąż nie opuszczają terenów przygranicznych. Pokazują to nagrania zamieszczone przez policję.

Widać na nich rozbite namioty i rozpalone ogniska.

Inne zdjęcia potwierdzają z kolei, że wszystkie działania migrantów odbywają się pod kontrolą białoruskich żołnierzy.

Pojawiają się doniesienia, że żołnierze reżimu strzelali w powietrze, by uniemożliwić migrantom ucieczkę w głąb Białorusi. Dziś w reakcji na kryzys zbierze się Sejm. Orędzie do Polaków wygłosiła wczoraj marszałek Elżbieta Witek.

– Sytuacja, w obliczu której stanęliśmy, jest testem dla całej klasy politycznej, wszystkich środowisk w polskim parlamencie – akcentowała Elżbieta Witek.

Początek posiedzenia zaplanowano na godzinę 16.00.

– Są takie momenty w życiu naszego narodu, gdzie musimy zapomnieć o politycznych interesach, animozjach, sporach i w duchu jedności oraz solidarności zadbać o interes naszego kraju – podkreśliła marszałek Sejmu.

Prezydent Andrzej Duda rozważa zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

– Spodziewamy się, że w ciągu najbliższych godzin ataki na naszą granicę zostaną ponowione w masach kilkusetosobowych. Prezydent Andrzej Duda bierze to pod uwagę – poinformował Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Z Polską solidaryzują się kraje regionu. Za to wsparcie podziękował prezydent Andrzej Duda, który podejmuje rozmowy z przywódcami państw, m.in. Łotwy i Estonii.

– Dziękuję prezydentom Litwy, Gruzji, Łotwy, Estonii i Ukrainy, a także liderowi demokratycznej Białorusi, za pełne wsparcie i zrozumienie. Broniąc naszych granic, bronimy Europy – napisał na Twitterze Andrzej Duda.

W reakcji na próbę sforsowania zewnętrznej granicy Unii Europejskiej milczeć nie zamierza przewodnicząca Komisji Europejskiej – Ursula von der Leyen.

– Wzywam państwa członkowskie do ostatecznego zatwierdzenia rozszerzonego systemu sankcji wobec władz białoruskich, odpowiedzialnych za ten hybrydowy atak – akcentowała Ursula von der Leyen.

Do tych słów odniósł się premier Mateusz Morawiecki.

– Nasze konsekwentne stanowisko sprzeciwu wobec szantażu Alaksandra Łukaszenki na granicy Białorusi z Polską, Litwą i Łotwą dostało zdecydowane poparcie ze strony przewodniczącej Ursuli von der Leyen – poinformował premier. [czytaj więcej]

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział, że wojsko jest gotowe na to, by zwiększyć liczbę żołnierzy w terenie przygranicznym z Białorusią. W reakcji na kryzys dziś od godz. 7.00 zawieszony został ruch graniczny na przejściu w Kuźnicach. [czytaj więcej]

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl