Kryzys gospodarczy w Wenezueli

Poważny kryzys gospodarczy w Wenezueli. Tylko w pierwszej połowie roku o jedną czwartą stopniały rezerwy złota. Bardzo zdrożała żywność. Ludzie płacą handlarzom ceny nawet dwadzieścia razy wyższe od oficjalnych.

Wenezuelczycy przeżywają trudny czas. Podstawowym produktem eksportowym tego kraju jest ropa naftowa. Spadające ceny tego surowca na rynkach światowych pogrążają centralnie sterowaną gospodarkę. W sklepach brakuje podstawowych towarów. Wielu Wenezuelczyków próbuje zaopatrywać się na bazarach, ale tam z kolei ceny niektórych produktów są wyższe nawet stukrotnie.

– Postawienie w przeważającej mierze na gałąź przemysłu, jaką jest wydobycie ropy naftowej, spowodowało zaniedbania w innych gałęziach, również w rolnictwie, które gdyby było dzisiaj rozwinięte, miałoby ogromne możliwości. Gałęzie te jednak zostały ono zaniedbane i to głównie za rządów Cháveza , który realizował model socjalizmu XXI wieku – mówi Mirosław Król, publicysta.

Publicysta przybliża również geopolityczne uwarunkowania, w jakich funkcjonuje Wenezuela.

– Wenezuela znalazła się w grupie państw niezadowolonych z hegemonii Stanów Zjednoczonych; w orbicie wpływów rosyjskich, po części chińskich. Zaopatruje się w broń z Chin i z Rosji.  Stosunki ze Stanami Zjednoczonymi od lat z różnymi natężeniami są raz lepsze, raz gorsze, ale generalnie są złe – wskazuje Mirosław Król.

Jeżeli z jednej strony mamy zwrot ku Rosji – to jak wskazuje redaktor – z drugiej strony Stany Zjednoczone będą zainteresowane destabilizacją sytuacji w Wenezueli. Skutki geopolitycznych gier niestety najbardziej odczują zwykli obywatele.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl