KRS zakończy dziś przesłuchania kandydatów na sędziów SN

Zespoły Krajowej Rady Sądownictwa mają dziś zakończyć wysłuchania kandydatów na wolne stanowiska w Sądzie Najwyższym. Planowane jest przesłuchanie 14 kandydatów do Izby Dyscyplinarnej, 29 osób starających się o funkcję w Izbie Cywilnej oraz 5 kandydatów do Izby Karnej.

Łącznie na wysłuchania, które trwają od poniedziałku, zaproszonych zostało 182 osoby. Prawnik i politolog Grzegorz Piątkowski mówi, że prace zespołów KRS powinny pozwolić na weryfikację nie tylko wiedzy merytorycznej kandydatów, ale i pozostałych aspektów.

– Kwestię etyki, moralności, żeby w SN zasiadały osoby, które są tego godne pod każdym względem; aby nie było tam żadnych czarnych owiec; aby te składy sędziowskie były obiektywne, rzeczowe, a ich orzeczenia nie pozostawiały wątpliwości, abyśmy mogli z dumą powiedzieć, że takie osoby będą zasiadały w SN – powiedział Grzegorz Piątkowski.

Zespoły Krajowej Rady Sądownictwa po przesłuchaniach mają przedstawić swoje rekomendacje dotyczące kandydatów całej Radzie. Jej posiedzenie plenarne planowane jest we wrześniu. Ostatecznie sędziów Sądu Najwyższego wybierze Prezydent Andrzej Duda.

Do obsadzenia w SN są łącznie 44 wakaty sędziowskie. Początkowo zgłosiło się 215 kandydatur. Jednak po wycofaniu niektórych lub uznaniu, że inne nie spełniają kryteriów, do wysłuchania pozostało poniżej 200 osób.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl