KRS: Dziś ostateczna decyzja ws. asesorów

Krajowa Rada Sądownictwa ma dziś podjąć decyzję ws. powołania asesorów. Wczoraj Prezydium Rady debatowało nad rezultatami ostatniego spotkania z asesorami. 

W końcu października Rada postanowiła nie powołać 265 asesorów, którzy we wrześniu br. odebrali akty mianowania od ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

KRS skorzystała z prawa do wyrażenia sprzeciwu i nie powierzyła im obowiązków sędziego. Powodem miały być braki formalne, m.in. braki zaświadczeń lekarskich i psychologicznych.

Decyzja ta spotkała się z krytyką wielu środowisk, a do Rady zaczęły spływać dokumenty od asesorów, którzy uzupełniali braki.

Mam nadzieję, że KRS wycofa się ze swojej błędnej decyzji – mówi poseł Waldemar Buda, z Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Widać, że KRS szuka rozwiązania, jak z tej decyzji się wycofać. Byłbym zadowolony w sytuacji, w której doszłoby jednak do cofnięcia tego sprzeciwu i ci młodzi ludzie zaczęliby pracę i odciążyli funkcjonowanie sądów. Wiele dobrego po tym składzie KRS się nie spodziewam, ale mam nadzieję, że jedną z ostatnich decyzji którą podejmą w tej sprawie będzie cofnięcie tego sprzeciwu, bo żadnych podstaw do jego wniesienia nie było. KRS na wojnie z rządem wzięła zakładników w postaci asesorów. Dziś przychodzi jakaś refleksja dla dobra sprawy i tych asesorów. Gdyby taka decyzja została podjęta, byłaby to dobra decyzja – podkreśla Waldemar Buda.

Asesorów nie było w polskich sądach od wiosny 2009 r. Było to efektem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2007 r., gdy uchylono ówczesne przepisy o asesorach, stwierdzając ich niezgodność z konstytucją.

Jednak doświadczenie pokazało, że asesura jest najlepszym sposobem weryfikacji, czy kandydat na sędziego sprawdza się w tej roli. W związku z tym w ub. roku przywrócono instytucję asesora sądowego. Ich powrót zgodnie z nowelizacją miał nastąpić tej jesieni.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl