PAP/Łukasz Gągulski

Kraków: Trzeci dzień protestu głodowego w kuratorium oświaty

Środa jest trzecim dniem protestu głodowego oświatowej ,,Solidarności” w Kuratorium Oświaty w Krakowie. Głoduje troje nauczycieli, popołudniu dołączy do nich czwarty. Jednocześnie w innej sali budynku kilkunastu przedstawicieli ,,Solidarności” kontynuuje okupację.

Zgodnie z zapowiedziami w środę po południu do głodujących dołączy czwarta osoba – z Ostrowca Świętokrzyskiego.

Głodujący mają rozłożone materace, mogą liczyć na opiekę medyczną. Piją wodę i soki. Zamierzają tu zostać, dopóki rząd nie podejmie decyzji poprawiających sytuację w oświacie.

,,Na szczęście nie było jeszcze żadnej interwencji lekarzy. Nie jest to łatwe (głodówka – PAP). Jesteśmy głodni bardzo, ale głowa jest mocna, cel zacny. Mam nadzieję, że organizm wytrzyma jak najdłużej” – powiedziała PAP nauczycielka języka angielskiego z Olkusza Ewa Sroka.

Nauczycielka matematyki z Dąbrowy Górniczej Monika Ćwiklińska przyznała, że od wtorku odczuwa osłabienie, ale jest pewna, że ,,walczy w słusznej sprawie”.

,,Głowa już boli. Jest osłabienie, ale duch mocny. Dzisiaj mierzyłem tętno – jest w porządku. Ćwiczę, aby utrzymać prawidłowe krążenie krwi” – powiedział PAP Piotr Pakosz, przewodniczący Sekcji Regionalnej Oświaty i Wychowania NSZZ ,,Solidarność”  ze Śląska Opolskiego.

Dodał, że jego syn również, solidaryzując się z protestującymi, rozpoczął głodówkę – syn pana Piotra jest nauczycielem wychowania fizycznego, głodówkę prowadzi ,,prywatnie” w Opolu, nie przyjechał do Krakowa.

Od 11 marca, czyli 17. dzień, w tym samym budynku, ale w innej sali, po kilkunastu pracowników oświaty prowadzi okupację (akcja ma charakter rotacyjny, uczestnicy się zmieniają). Mają taki sam cel jak głodujący.

,,Jesteśmy na posterunku. Efektów niestety wciąż nie widać. Ale odbywa się to z coraz większą ofiarą” – powiedziała PAP w środę Jolanta Zawistowicz, rzecznik prasowy sekcji oświaty małopolskiej ,,Solidarności”.

Nauczycielska ,,Solidarność” domaga się m.in. skrócenia ścieżki awansu zawodowego, zmiany przepisów dotyczących oceny pracy nauczycieli i wzrostu wynagrodzeń: od 2019 r. o 15 proc., a od 2020 r. o kolejne 15 proc.

W poniedziałek w Centrum Partnerstwa Społecznego ,,Dialog” w Warszawie odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego na temat sytuacji w oświacie. Uczestniczyli w nim m.in. Beata Szydło, wicepremier, Anna Zalewska, minister edukacji narodowej i Elżbieta Rafalska, szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Według związkowców strona rządowa nie przedstawiła podczas spotkania żadnych nowych propozycji. Beata Szydło, wicepremier poinformowała zaś, że rozmowy w sprawie sytuacji w oświacie będą kontynuowane w poniedziałek, 1 kwietnia. Zapewniła, że rząd jest otwarty na dialog.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl