PAP/Łukasz Gągulski

Kraków: nauczyciele z „Solidarności” rozpoczęli piąty dzień okupacji kuratorium

Nauczyciele z sekcji oświatowej „Solidarności” rozpoczęli piąty dzień okupacji kuratorium w Krakowie. Akcja ma charakter rotacyjny. W piątek uczestniczy w niej 12 osób.

To nauczyciele, członkowie „Solidarności”, którzy przyjechali do Krakowa z Małopolski, Śląska, Świętokrzyskiego, Poznania, Gdyni i Nowego Sącza. Będą zmieniani przez osoby z innych miast, które chcą przyłączyć się do protestu.

„Nastroje mamy dobre. Niedogodności związane z pobytem w kuratorium też znosimy dobrze. To mało istotne. Najważniejszy jest cel, który chcemy osiągnąć” – powiedziała PAP rzeczniczka prasowa sekcji oświaty małopolskiej „Solidarności” Jolanta Zawistowicz.

„Chcemy, żeby odwiedził nas przedstawiciel rządu, w tym pani minister edukacji Anna Zalewska. Ciągle żywimy nadzieję, że brak wiadomości to dobre wiadomości, a młyny rządowe mielą powoli. Trwamy. Żyjemy w przekonaniu, że nasza inicjatywa przeniesie efekt” – dodała.

Nauczyciele rozpoczęli akcję w poniedziałek. Domagają się: skrócenia ścieżki awansu zawodowego i wzrostu wynagrodzeń: od 2019 r. o 15 proc., a od 2020 r. o kolejne 15 proc.

Szefowa MEN powiedziała w czwartek wieczorem w Polsat News: „Szanujemy strajk okupacyjny, mamy nadzieję, że w najbliższym czasie dojdzie do porozumienia”. Dodała, że „związki zawodowe mają różne możliwości wyrażania swojego niepokoju, próśb o dalsze rozmowy, chociaż – jak zaznaczyła – te rozmowy toczą się cały czas i w ciągu trzech lat odbyło się kilkadziesiąt spotkań. Pytana w Polsat News, czy pojedzie spotkać się z protestującymi, Anna Zalewska odpowiedziała, że na miejscu są przedstawiciele rządu – małopolska kurator oświaty Barbara Nowak i wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

PAP/RIRM

drukuj