fot. kolejedolnoslaskie.pl

Krajowy Program Kolejowy zrealizowany blisko w 90 proc.

Krajowy Program Kolejowy jest zaawansowany w około 90 proc. Zostały już zakończone projekty o wartości 18,5 mld zł, a te w obecnej realizacji opiewają na kolejne 46 mld zł.

Zmodernizowano już bądź wybudowano m.in. ponad 5 tys. kilometrów toru, blisko 2 tys. przejazdów kolejowych, 464 wiadukty kolejowe i drogowe.

Informacje na temat stopnia realizacji programu, w tym wykorzystania funduszy UE, przekazali wczoraj w Senacie przedstawiciele resortu infrastruktury oraz PKP PLK.

Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury, zaznaczył, że o wadze Krajowego Programu Kolejowego świadczy fakt, iż w ciągu ostatnich lat środki na inwestycje zostały powiększone z 66 do 75 mld zł.

– Stanowi to dowód na to, że my wszyscy, czyli państwo polskie oraz rząd Prawa i Sprawiedliwości, jesteśmy wielkimi zwolennikami modernizacji linii kolejowych. Dążymy do rozbudowy systemu kolejowego, jego usprawniania i czynienia go bardziej dostępnym dla pasażerów oraz zainteresowanych przewozami towarowymi, które stanowią jeden z elementów obiegu gospodarczego naszego państwa. Warto powiedzieć, że na początku tego roku – mamy dane z lutego – nakłady wyniosły ponad 37 mld zł – wskazał wiceminister Andrzej Bittel.

Na Krajowy Program Kolejowy składa się ponad 220 projektów, które zakładają modernizację około 9 tys. km torów.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl