fot. twitter.com/KAS_GOV_PL

Krajowa Administracja Skarbowa zlikwidowała nielegalną fabrykę papierosów

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej i śląscy policjanci zlikwidowali kolejną nielegalną fabrykę papierosów. Zabezpieczyli blisko 1,1 milion papierosów, około 4 tony tytoniu oraz linię technologiczną wartą prawie 1 milion złotych – poinformowało Ministerstwo Finansów.

Resort finansów podał, że w starannie przygotowanej akcji zwalczania przestępczości akcyzowej uczestniczyli funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej oraz policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

„Mundurowi ustalili miejsca, gdzie mogą być produkowane, pakowane i przechowywane papierosy z podrabianymi znakami towarowymi znanych światowych producentów papierosów. Do realizacji tej sprawy włączyli się dodatkowo policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą oraz policjanci z Chorzowa, Rudy Śląskiej i Sosnowca. Akcję zaplanowano jednocześnie w tych kilku miastach” – napisano.

W Rudzie Śląskiej mundurowi zlikwidowali nielegalną fabrykę papierosów. Jak wyjaśniono, w ogromnej hali poprodukcyjnej działała kompletna linia produkcyjna. Wartość urządzenia funkcjonariusze KAS oszacowali na blisko 1 milion złotych.

„Na miejscu mundurowi zatrzymali 10 osób w wieku od 27 do 46 lat, w tym 8 obywateli Ukrainy. Do magazynów śląskiej Służby Celno-Skarbowej trafiło ponad 1,1 miliona sztuk wyprodukowanych papierosów i 4 tony krajanki tytoniowej. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono samochód marki Citroen, wózek widłowy, agregat prądotwórczy i gotówkę” – czytamy w komunikacie.

Według resortu finansów likwidacja nielegalnej fabryki i zatrzymanie grupy przestępczej trudniącej się produkcją nielegalnych wyrobów tytoniowych było możliwe dzięki współdziałaniu służb.

„Jednym z najważniejszych zadań KAS jest zwalczanie przestępczości i oszustw podatkowych. Kilka dni wcześniej w Wodzisławiu Śląskim funkcjonariusze KAS wspólnie z CBŚP zatrzymali międzynarodową grupę przestępczą, która również zajmowała się produkcją nielegalnych papierosów. Tam funkcjonariusze KAS zabezpieczyli również milion sztuk papierosów oraz prawie 4,8 tony tytoniu” – poinformowano.

Natomiast w Sosnowcu funkcjonariusze na terenie jednej z posesji na gorącym uczynku zatrzymali 37-letniego mężczyznę, podczas przeładunku papierosów bez polskich znaków akcyzy. W sumie mundurowi ujawnili 1 milion 680 tysięcy papierosów. Zabezpieczyli także dwa samochody marki Man i Mercedes.

„Funkcjonariusze KAS z województwa śląskiego szacują, że w przypadku wprowadzenia zabezpieczonych papierosów do obrotu, Skarb Państwa straciłby na podatkach ponad 8 mln złotych. Nielegalne papierosy trafiły już do magazynów śląskiej Służby Celno-Skarbowej” – dodano w komunikacie.

PAP/RIRM

drukuj