fot. A.Kulesza/ Nasz Dziennik

Kontrolerzy lotniska w Smoleńsku wzywani na przesłuchanie

Wojskowa prokuratura kolejny raz wzywa kontrolerów lotniska w Smoleńsku na przesłuchanie do Polski. Jak napisał portal rmf24.pl, prokuratorzy skierowali już wniosek o pomoc prawną w tej sprawie.

Pierwszy dokument  został skierowany do Rosji  już wiosną. Jednak strona rosyjska nie odpowiedziała na niego.

Tymczasem jeśli nie będzie informacji, czy drugie wezwanie wysłane przez polskich śledczych trafiło do kontrolerów, nie można wysłać za nimi, np. międzynarodowego listu gończego.

W ocenie pełnomocnika części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej posła Prawa i Sprawiedliwości Piotra Pszczółkowskiego kolejny wniosek prokuratury nie przyniesie przełomu w sprawie.

Biorąc pod uwagę stanowisko strony rosyjskiej, myślę, że po raz kolejny będziemy mieli do czynienia albo z oczekiwaniem na jakąkolwiek informację, albo wprost z informacją, że strona rosyjska w tym zakresie nie wykona wniosku o międzynarodową pomoc prawną. Nie należy spodziewać się przełomu w postępowaniu organów Federacji Rosyjskiej – mówi poseł Piotr Pszczółkowski.

Naczelna Prokuratura Wojskowa postawiła rosyjskim kontrolerom zarzuty spowodowania katastrofy w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku.

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej z kolei oświadczył, że nie dopatrzył się jakichkolwiek naruszeń w postępowaniu grupy kierowania lotami na lotnisku w Smoleńsku w dniu katastrofy.

W katastrofie rządowego TU-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka.

 

RIRM

drukuj