Fot. PAP/Marcin Gadomski

Kontrakt na dostawy Piorunów

Przeciwlotnicze przenośne zestawy Piorun cieszą się coraz większym zainteresowaniem zagranicznych armii. Kontrakt na dostawy Piorunów  ze spółką Mesko podpisały norweskie Narodowe Siły Zbrojne.  

Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun przeznaczony jest do zwalczania lecących do pułapu czterech kilometrów: samolotów, śmigłowców, czy dronów. To zmodernizowana wersja pocisków GROM.

Pioruny bardzo dobrze sprawdzają się w warunkach bojowych, o czym przekonali się ukraińscy żołnierze w walce z Rosjanami. Ukraińska armia chwali nasz system przeciwlotniczny jako prosty w obsłudze, bardzo mobilny a przede wszystkim skuteczny. Dlatego coraz więcej armii na świecie chce mieć polskie rakiety  na swoim wyposażeniu.

W tym tygodniu ze spółką Mesko umowę na zakup kilkuset Piorunów podpisali Norwegowie. Wartość transakcji to kilkadziesiąt milionów euro. Szczegóły umowy chroni tajemnica handlowa. Pioruny już są na wyposażeniu amii USA, Estonii, Ukrainy i oczywiście naszych sił zbrojnych. Jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia Mesko przekaże polskiej armii dodatkowo ponad 100 Piorunów i ponad 60 zestawów.

W ostatnich sześciu latach spółka dostarczyła Wojsku Polskiemu ponad 1000 rakiet i kilkaset zestawów startowych. Do 2026 r. do polskiej armii trafi 3500 rakiet i 600 zestawów.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl