By TypeZero - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=54134421

Konsultacje międzyresortowe ws. Prawa o ruchu drogowym

Do konsultacji międzyresortowych trafiła nowela Prawa o ruchu drogowym, która zakłada tzw. „jazdę na suwak” i wprowadza „korytarze życia”.

W przypadku „jazdy na suwak” kierowcy będą musieli przepuszczać auta z sąsiedniego, kończącego się pasa. Nieprzestrzeganie przepisów będzie grozić mandatem. Projekt reguluje też sposób poruszania się pojazdów uprzywilejowanych. W trakcie natężonego ruchu, pozostali kierowcy, będą mieli obowiązek przepuścić między innymi karetkę, zjeżdżając jak najbliżej prawej i lewej krawędzi jezdni.

Regulacje mają zlikwidować korki i upłynnić ruch przed zwężeniami.

Poseł Jerzy Polaczek, przewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury wskazał, że nowela powstała też w trosce o uczestników wypadków drogowych.

– Dzisiaj te rozwiązania są często stosowane w praktyce, natomiast mówimy tutaj o większej świadomości społecznej oraz prawnym obowiązku takiego zachowania na drodze w trakcie zderzenia drogowego, które poprawia w sposób bardzo znaczący dotarcie służb ratowniczych, ale przede wszystkim wpływa również na ochronę zdrowia, życia i ewakuację rannych i to jest rozwiązanie jak najbardziej potrzebne – powiedział.

Nowelizację Prawa o ruchu drogowym, która zakłada „jazdę na suwak” i „korytarze życia” przygotowało Ministerstwo Infrastruktury.

Regulacje mają wejść w życie już na jesieni.

RIRM

drukuj